„Mitai” ir tikrovė

miti_bilde_7

1. Mitas ar tiesa?

Mitas! Skausmą malšinančio gelio negalima naudoti, jeigu tuo pačiu metu geriate vaistus nuo skausmo.

Tiesa! Gelis – tai vietiškai veikiantis preparatas, kuris turi būti naudojamas tik kaip papildoma skausmą malšinanti priemonė. Skausmą malšinančius gelį arba pleistrą galima naudoti kartu su geriamomis tabletėmis nuo skausmo.

2. Mitas ar tiesa?

Mitas! Vaistus nuo skausmo reikia vartoti tik tada, kai skausmas tampa nepakeliamas!

Tiesa! Ūmus ir staigus skausmas mums praneša apie gyvybei ar sveikatai pavojingą būklę. Smegenims perduodamas signalas apie pažeistus audinius ar organus, pavyzdžiui įpjautą pirštą ar uždegimą, kuriam būtinas skubus gydymas. Negydomas ūmus skausmas ilgainiui gali tapti chronišku. “Jaučiant skausmą, kartais įmanoma išsiversti ir be skausmą malšinančios tabletės (pavyzdžiui, jeigu galvos skausmo priežastis – nuovargis dėl per didelio krūvio – gali padėti atsipalaidavimas, pasivaikščiojimas gryname ore ir pan.), bet jeigu juntamas skausmas tampa kančia, tokiu atveju geriau vartoti vaistus. Kenčiamas skausmas alina organizmą, todėl gali daryti didesnį neigiamą poveikį nei racionaliai vartojami vaistai nuo skausmo” – pasakoja reanimatologė Maija Malina.

3. Mitas ar tiesa?

Vaistų negalima vartoti kartu su alkoholiu.

Tiesa! Vaistų negalima vartoti kartu su alkoholiu! Kiekvienas vaistinis preparatas reaguoja su alkoholiu ir, atskirais atvejais, reakcija gali sukelti itin didelį pavojų. Didesnė dalis medikamentų ir alkoholis skaidomi kepenyse – jos veikia kaip organizmo chemijos fabrikas. Alkoholio ir medikamentų sąveika gali išardyti organizmo fermentinę sistemą ir sukelti kepenų funkcijų sutrikimus ar net kepenų ląstelių suirimą. Taip pat minėta sąveika kenkia centrinei nervų sistemai ir virškinimo traktui.

Medikamentų ir alkoholio sąveikos rezultatas gali būti skirtingas – svaigieji gėrimai gali tiek sustiprinti, tiek susilpninti vaisto poveikį. Dažniausiai medicininis preparatas sustiprina alkoholio poveikį – esant net nedideliam alkoholio koncentracijos kraujyje kiekiui, žmogus apsvaigsta. Alkoholis gali sumažinti pageidaujamą medikamento poveikį, bet gali ir paskatinti vaistų perdozavimą, net vartojant rekomenduojamą vaistų kiekį. Kartu su alkoholiu terapinė vaistų dozė gali būti toksiška. Svaigieji gėrimai gali prailginti medikamentų poveikį, nes jie stabdo vaistų pašalinimą iš organizmo. Vaistų sąveiką su alkoholiu įtakoja alkoholio stiprumas ir kiekis, bet rezultatas ne visada prognozuojamas.

4. Mitas ar tiesa?

Mitas! Natūralios priemonės (maisto papildai, priedai) visada bus naudingesni mano organizmui nei medikamentai.

Tiesa! Maisto papildai nėra maistas, taip pat ir ne medikamentai, nes jų sudėtyje esančios medžiagos palaiko gerą sveikatą, tačiau negydo! Maisto papildai – tai koncentruotos maisto medžiagos, kurių sudėtyje yra vitaminai, aminorūgštys, fermentai, metabolitai, bakterijos ir jų kultūros, jie naudojami nustatytais kiekiais ir tik kaip kasdieninės mitybos papildas.

Tokį patį efektą galima pasiekti naudojant maisto produktus, kurių sudėtyje yra pakankamas atskirų elementų kiekis. Būtent todėl, kalbant apie maisto papildus, negalima kalbėti apie gydymą, o tik apie profilaktiką tų ligų, kurias sukelia netaisyklingas ar nepakankamas maitinimasis.

Gaminant maisto papildus, dažniausiai laikomasi maisto gamybos taisyklių – maisto papildų sudėtyje nėra pesticidų, sunkiųjų metalų, bet jie nepatikrinti mediciniškai. Užrašas “natūralus” ar “pagamintas iš natūralių žaliavų” negarantuoja maisto papildo saugumo ir efektyvumo.

Kuo vaistai skiriasi nuo maisto papildų?

Svarbiausias kriterijus – efektyvumas. Maisto papildai veikia organizmą fiziologinių normų ribose, o vaistai peržengia šias ribas, taigi, vaistai yra daug efektyvesni. Netikėkite, jei kas nors norės Jums įteigti, kad, naudojant konkretų maisto papildą, žili plaukai per mėnesi vėl įgaus natūralią spalvą ar, kad ilgus metus skaudėję ir deformavęsi sąnariai nustos skaudėti per savaitę. Maisto papildai nėra vaistai ir jų veikimas ne visada jaučiamas.

5. Mitas ar tiesa?

Mitas! Patyrus traumą, skausmingą vietą reikia tepti šildančiu tepalu!

Tiesa! Sumušimo ir patempimo atveju, pirmas 24 valandas reikia dėti šaltą kompresą, taip sumažinsite kraujo išsiliejimą ir truputį numalšinsite skausmą. Jei skauda labai stipriai, galima naudoti ir skausmą malšinančias priemones. Taip pat padeda ir šaldantys tepalai ar specialūs geliai.

6. Mitas ar tiesa?

Menstruacijų metu juntamas skausmas yra natūralus kiekvienos moters pojūtis.

Tiesa! Menstruacijų metu moters organizme vyksta įvairūs fiziniai bei emociniai pokyčiai, kurie gali sukelti skausmą apatinėje pilvo dalyje. Šie pojūčiai vadinami priešmenstruaciniu sindromu. Prie fizinių pakitimų galime priskirti patinusį veidą ir pirštus, pilvo pūtimą, lengvus spazmus ar aštrų skausmą pilvo apačioje, vidurių užkietėjimą ar viduriavimą, galvos skausmą. Įprastai priešmenstruacinio sindromo požymiai kartojasi. Atitinkamomis mėnesio dienomis, kai jaučiami visi ar keli iš minėtų priešmenstruacinio sindromo simptomų, galima naudoti įvairius specialius medikamentus, kurie palengvina šiuos simptomus, taip pat vartojami skausmą malšinantys preparatai ir įvairios vaistažolių arbatos.

7. Mitas ar tiesa?

Mitas! Negalima naudoti skausmą malšinančių preparatų, nes, vos pradėjus vartoti, jie sudirgina skrandį.

Tiesa! Vartojant skausmą malšinančius preparatus ilgesnį laiką ir didelėmis dozėmis, sudirginamas skrandis . Skausmą malšinančius preparatus reikia vartoti racionaliai ir saikingai. Pasitaiko žmonių, kurie skausmą malšinančius vaistus vartoja pernelyg dažnai, ko pasėkoje vaistų veikimo efektyvumas ilgainiui sumažėja. Todėl, prieš medikamentų vartojimą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Skausmą malšinančių preparatų sukeltą skrandžio reakciją gali sustabdyti medikamentai, kuriuos jums rekomenduos gydytojas.

8. Mitas ar tiesa?

Mitas! Užsiklijavus Olfen™ transderminį pleistrą nuo skausmo, galima maudytis po dušu.

Tiesa! Prieš maudantis po dušu, skausmą malšinantį transderminį pleistrą reikia nuklijuoti, o nusausinus odą, tą patį pleistrą galimą priklijuoti pakartotinai.

9. Mitas ar tiesa?

Ūmaus nugaros skausmo atveju, efektyviausiai skausmą numalšins masažas.

Mitas ir tiesa! Ūmus skausmas dažniausiai susijęs su kokiu nors išoriškai sukeltu pažeidimu, pavyzdžiui, nugaros raumenų patempimu netaisyklingai keliant sunkų daiktą. Ūmiu skausmu vadinamas nugaros skausmas, kuris trunka 4-6 savaites – laiko tarpą, per kurį vyksta pažeistos kūno dalies gijimo procesas.

Ūmaus nugaros skausmo atveju, jau nuo pirmos dienos reikia stengtis išsaugoti įprastą kasdieninį aktyvumą. Jo metu padės paskirtieji skausmą malšinantys preparatai. Taip pat gali būti rekomenduojamas specialus pratimų kompleksas. Pradžioje, tai tik paprasti pratimai nugaros raumenų tempimui, o paskui, bendradarbiaujant su gydomosios mankštos specialistu, galima mankštintis intensyviau.

10. Mitas ar tiesa?

Mitas! Jeigu patempti raumenys skauda, reikia sumažinti fizinį krūvį.

Tiesa! Nejudrumas dar labiau pablogins patemptų raumenų kraujotaką ir sulėtins sveikimo procesą, o pernelyg didelis krūvis padidins pažeidimą ir skausmą. Pasitempus raumenis, rekomenduojama išsaugoti normalų fizinį aktyvumą, atsižvelgiant į savijautą ir bendrą būklę.

11. Mitas ar tiesa?

mugura

Mitas! Skausmą malšinantį Olfen™ transderminį pleistrą reikia sukarpyti mažais kvadratėliais ir užklijuoti ant nugaros šachmatų lentos principu.

Tiesa! Mepha skausmą malšinančio pleistro ant skaudamos nugaros NEREIKIA klijuoti šachmatų lentos principu. Pleistro reikia atkirpti, atsižvelgiant į skaudamos vietos plotą ir ant jos užklijuoti. Aktyvioji medžiaga diklofenakas numalšins skausmą ir gydys pleistru užklijuotą vietą.

12. Mitas ar tiesa?

Mitas! Ar Olfen™ Roll-on yra tepamas dezodorantas?

 

miti_gels

 

Tiesa! Skausmą malšinantis gelis Olfen™ Roll-on tik vizualiai primena dezodorantą. Rutulinio pieštuko formos geliu lengviau padengti skaudamą vietą, jis netepa rankų, kaip paprastai atsitinka naudojant įprastą gelį.

13. Mitas ar tiesa?

Mitas! Kompanijos “Mepha” skausmą malšinantis transderminis pleistras veikia taip pat, kaip kontraceptinis pleistras – aktyvi medžiaga į kraują patenka per odą.

Tiesa! Kompanijos “Mepha” skausmą malšinantis transderminis pleistras padės patempimų, sumušimų, uždegimo sukelto skausmo ir patinimų atveju. Aktyvi medžiaga nepatenka į kraują, o veikia tik lokaliai!