Kaip gyventi su diagnoze neuropatija

Spausdinti Spausdinti | Produktai
December 11, 2012

Šiuo metu cukriniu diabetu pasaulyje serga 300 milijonų žmonių ir jų skaičius kasmet grėsmingai didėja. Šešiolikos Europos šalių atlikto tyrimo duomenimis, 28 proc. cukriniu diabetu sergančių ligonių diabetinės neuropatijos ir jai būdingų simptomų atsiradimą lemia amžius, ligos trukmė ir cukraus kiekis kraujyje. Sergantiems cukriniu diabetu periferinių nervų pažeidimai nustatomi palyginus vėlai, nes pradinėje ligos stadijoje nežymus skausmas neturi įtakos kasdienei veiklai. Į gydytoją šie pacientai kreipiasi tik tada, kai skausmas tampa pakankamai stiprus, sutrikdo miegą, nusilpsta kojos: pvz., žmogus pastebi, kad negali stovėti ant pirštų galų; avėti aukštakulnių; velka kojas; nusilpo ir greičiau pavargsta pėdos. Judesiai tampa netikslūs, dėl pusiausvyros sutrikimo atsiranda eisenos nestabilumas. Pažeistų nervų galūnėlėse atsiranda nauji skausmo impulsai: ligonis pajunta neuropatinį skausmą – labai stiprų, neigiamai veikiantį gyvenimo kokybę. Skausmas būdingas maždaug 20 proc. diabetine polineuropatija sergančių ligonių. Tačiau polineuropatijas su panašiais simptomais gali sukelti ir kiti toksiniai faktoriai: alkoholis, sunkieji metalai (pvz., švinas), radiacija, kraujotakos sutrikimai, jungiamojo audinio pažeidimai, infekcijos, išsėtinė sklerozė ir kt. Todėl labai svarbu kaip galima anksčiau nustatyti tikslią diagnozę.

Kaip gydyti? Pagrindinis diabetinės neuropatijos gydymas – tai sėkmingas pagrindinio susirgimo, t. y. cukrinio diabeto gydymas. Taip pat svarbu:

  •     pagerinti pažeistų nervų funkcijas ir atkurti nervinių impulsų sklidimą jais;
  •     pagerinti audinių mikrocirkuliaciją;
  •     skausmo simptomams gydyti parinkti preparatų grupę su α (alfa)- lipoine rūgštimi ir B grupės vitaminais. Neurologijoje ir kardiologijoje B grupės vitaminai naudojami labai senai ir vadinami „vitaminais nervams“. Iš visos B grupės preparatų gausos reiktų pasirinkti tuos, kuriuose yra pakankamai didelės B grupės vitaminų dozės bei optimalios jų kombinacijos.    
  •     Atsižvelgus į neuropatijos rūšį ir ligos stadiją, rekomenduojamas fizinis aktyvumas, balneoterapija (gydymas mineraliniais vandenimis) ir kitos reabilitacijos priemonės.
  •     Pasirūpinti patogia avalyne, tinkamai rūpintis pėdomis, siekiant išvengti žaizdų.