Kodėl tirpsta rankos?

Spausdinti Spausdinti | Produktai
December 11, 2012

Kiekvienas mūsų gyvenime susiduriame su įvairiausiais pojūčiais – skausmu, karščiu, šalčiu, elektros srovės jutimu ir pan. Ko gero, kiekvienam, pabuvusiam nepatogioje padėtyje, tirpo rankos ar kojos. Paprastai šis pojūtis greitai praeina. Visai kita situacija, kai tirpimo pojūtis, arba parestezija, nesusijęs su išoriniais dirgikliais, peršėjimu, niežuliu, karščiu ar šalčiu, kamuoja dažnai ir ilgai nepraeina.

 

Ką reiktų pasakyti apsilankius pas gydytoją?

 •     KAS TIRPSTA?
      Nupasakokite, kuri kūno dalis tirpsta: kaklas, peties sritis, visa ranka, pirštai (kurie?)
 •     KAIP TIRPIMAS PRASIDEDA?
      Labai svarbu, ar jūsų rankos nutirpsta staiga, ar pamažu, per ilgesnį laiką ir palaipsniui stiprėja.
   
 •    KADA?
      Tirpimą galite jausti dieną, naktį arba nuolat.
 •     KAS IŠPROVOKUOJA TIRPIMĄ?    Dažnai rankos pradeda tirpti dirbant intensyvų rankų darbą. Pasistenkite prisiminti, ar tirpimas neprasideda atlikus galvos ar sprando judesius. Be to, pastebėkite, ar tirpimas nesusijęs su šalčiu, skersvėju ar kitais veiksniais. Dar svarbu, ar rankos nenutirpsta jums miegant.
 •     NUO KO TIRPIMAS PALENGVĖJA?
      Tirpimas dažnai palengvėja, kai pakeičiate kūno padėtį, pakratote ir pamasažuojate rankas. Stebėkite, per kiek laiko nemalonus pojūtis pranyksta.

 

Kodėl tirpsta rankos?

Kasdienėje praktikoje susiduriama ir su vadinamąja polineuropatija – grupiniu periferinių nervų pažeidimu. Ją gali sukelti sergant įvairiomis ligomis susidarantys toksinai ir žalingi išoriniai veiksniai (alkoholis, fosforo junginiai, sunkieji metalai, radiacija, vartojami vaistai). Kaip komplikacija polineuropatija pasireiškia ir įvairių infekcijų metu.

Išlyginta laikysena ir fiziologinis kaklo srities stuburo iškrypimas (lordozė) kamuoja daugelį jaunų žmonių, ypač dirbančių sėdimą darbą. Tokiais atvejais juntama įtampa giliuosiuose kaklo ir peties srities raumenyse. Galite pasinaudoti geliu, uždegimą mažinančiu ir skausmą malšinančiu pleistru ar kitomis paprastomis priemonėmis.

Pacientai su stuburo slankstelių deformacijomis (deformuojančia spondilioze, spondilioartroze) paprastai yra vidutinio amžiaus ar pagyvenę žmonės, kuriems skausmas, rankų nutirpimas pasireiškia dar stipriau. Simptomai keičia pacientų gyvenimo būdą. Jums reikia apsilankyti pas savo gydytoją, jei šie simptomai dažnai kartojasi, ilgam išlieka arba jei skaumas stiprus, nutirpsta ir išorinis rankų paviršius, susilpnėja raumenys.

Jungiamojo audinio sustandėjimas ties riešo pagrindu, pereinantis į kanalą, kuriuo praeina vidurinis nervas ( N. medianus), iki šiol buvo laikomas tipiška melžėjų ir žmonių, daug dirbančių su vibruojančiais įrankiais, liga. Dabar šis sutrikimas kamuoja žmones, nuolat dirbančius kompiuteriu arba dirbančius kitą, su riešo apkrova susijusį, darbą. Paprastesniais atvejais žmonės jaučia, kad tirpsta trys viduriniai rankos pirštai. Pacientai skundžiasi, kad jų pirštai tampa „stori“, nevikrūs, jiems sunku užsisegti sagas, suimti adatą ar atlikti kitus smulkius darbus. Raumenys pamažu silpsta, o nykščio galo raumenys gali net sunykti.

Papasakojus simptomus gydytojui, paprastai atliekami papildomi tyrimai (klinikinis ištyrimas, rentgeno tyrimas, kompiuterinė tomografija ir magnetinis branduolinis rezonansas, jei reikia). Tiksliam nervo pažeidimo laipsniui nustatyti atliekami specialūs elektrodiagnostiniai testai.