Taisyklinga laikysena

Spausdinti Spausdinti | Produktai
March 21, 2013

Taisyklinga laikysena ir jos sutrikimų profilaktika šeimos gydytojo praktikoje 

Pratimų kompleksas taisyklingos laikysenos formavimui

 

Taisyklinga laikysena ir jos sutrikimų profilaktika šeimos gydytojo praktikoje

Lietuvos vaikų ir paauglių tarpe plačiai paplitę laikysenos sutrikimai. Kiekvienais metais situacija blogėja – vaikų ir paauglių, kuriems būtina laikysenos korekcija, skaičius auga. 

Šeimos gydytojai, tikrindami pacientų sveikatą, turėtų atkreipti dėmesį į laikyseną ir, nukrypimų atveju, nukreipti juos pas specialistus (ortopedus, reabilitologus) bei rekomenduoti korekcinę mankštą ar kitokią reabilitaciją.

Sąvokos

Kūno padėtis – tai gravitacinės jėgos ar pagreičio įtakoje atsiradusi aktyvi raumenų veikla kūno padėties pakeitimui.  

Laikysena – tai įprastinė, laisvai stovinčio žmogaus kūno padėtis, be nereikalingo raumenų įtempimo arba pusiausvyra tarp kūno raumenų ir žemės gravitacinių jėgų.    

Taisyklinga laikysena – tai raumenų ir griaučių pusiausvyrumas, kuris apsaugo kūno segmentus ir sąnarius nuo perkrovos, mikrotraumatizmo  ir degeneratyvių distrofinių pasikeitimų, užtikrindamas optimalią raumenų veiklą ir maksimalų komfortą krūtinės ląstos ir pilvo ertmės organams. 

 

Laikysena

Raumenys, laikantys kūną vertikalioje padėtyje, vadinami posturaliniais raumenimis (nugaros tiesiamasis raumuo, blauzdų raumuo, užpakalinis apatinis dantytasis raumuo ir kt.). 

Raumenys, kurie padeda keisti padėtį, vadinami faziniais raumenimis (klubinis raumuo, pilvo tiesusis raumuo, pilvo vidinis ir išorinis įstrižinis raumuo ir kt ).

Greitiems judesiams atlikti naudojama izotoninė jėga, o vienos padėties išlaikymui reikalingas izometrinis įtempimas. Sausgyslių struktūros padeda kūnui taupyti energiją ir veikti ekonomiškai.

Taisyklingos laikysenos požymiai:

 

 • tiesi nugara;
 • galva ir kūnas vienoje vertikalioje linijoje;
 • pečiai truputį atitraukti atgal ir nuleisti žemyn;
 • mentės vienodame aukštyje ir vienodu atstumu nuo stuburo; 
 • simetriška krūtinės ląsta;
 • simetriški fiziologiniai stuburo išlinkimai;
 • šoninis trikampis (jį sudaro žemyn nuleista ranka ir šoninis kūno kontūras) yra simetriškas;
 • kojų ilgis vienodas;
 • kojos ir dubuo tiesūs;
 • nėra plokščiapėdystės.

 

 

Laikysenos formavimasis

Suaugusio ir vaiko sagitalinę plokštumą sudaro keturi išlinkimai: kaklo ir juosmens srities priekiniai išlinkimai – lordozė, krūtinės ir strėnų srities užpakaliniai išlinkimai– kifozė.

Išlinkimai formuojasi palaipsniui. Naujagimio stuburas yra tiesus. Dviejų – trijų mėnesių kūdikiams, kurie pradeda laikyti galvas, formuojasi fiziologinis išlinkimas kaklo srityje. Šešių – aštuonių mėnesių amžiaus, kai vaikas pradeda sėdėti, susiformuoja krūtinės išlinkimas, o maždaug metų amžiaus, kai vaikas pradeda stovėti– juosmens išlinkimas. Vieno individo išlinkimai gali būti geriau matomi, kito – mažiau ryškesni. 

12 – 13 metų amžiaus vaikams susiformuoja laikysena, prilygstanti suaugusio žmogaus normaliai laikysenai. Paauglystėje, kai vyksta staigus augimas, iki tol nedideli vaiko laikysenos pasikeitimai tampa labiau matomi ir jie turi polinkį progresuoti.

Žmogaus organizme veikia glaudžiai susiję mechanizmai, kurie užtikrina adekvačią pozą.  Šiame procese labai svarbūs tiek sensomotoriniai, tiek skeletomuskuliariniai komponentai bei centrinė nervų sistema.

Vaiko vystymosi proceso pradžioje, judesiai būna paprasti ir nesudėtingi, tačiau reikalaujantys daug pastangų. Ši fazė apima kiekybinį judesių vystymąsi.

Palaipsniui vaikui išsivysto koordinuotų judesių kompleksų automatizacija. Formuojasi smulkūs, motoriniai, ekonomiški ir kokybiški judesių pavyzdžiai. Automatizuoti judesiai tampa platesni, laisvesni ir tikslingesni.

Taisyklinga laikysena ir judesiai vystosi pradedant galva, baigiant kojomis. Pečių sritis sustiprėja anksčiau nei klubai. Viršutinių galūnių koordinacija išsivysto anksčiau apatinių galūnių koordinacijos (vaikščiojimo). Laikysena vystosi nuo kiekybės į kokybę, nuo paprastų į diferencijuotų judesių kompleksus.

Taisyklinga laikysena ir judesiai susiję su normaliu raumenų tonusu. Tonusas – tai lengvas raumens įsitempimas, kuris ištiesina kūną ir priešinasi žemės traukai.

Kiekvieno žmogaus laikysena – individuali. Ją įtakoja genetiniai veiksniai (dažnai dėl nežinojimo genetinės ypatybės palaikomos liga ar laikysenos sutrikimu), aplinka (išoriniai veiksniai) ir bendra organizmo  būklė (vidiniai veiksniai).

 

Vidiniai laikyseną įtakojantys veiksniai:

 

 • gimdymo trauma;
 • paveldimumas (kojų ilgis, jungiamųjų audinių ypatybės);
 • vidaus organu veiklos sutrikimai;
 • bendra sveikatos būklė (ligos, traumos);
 • judesių – atramos  sistemos būklė (raumenų jėga, ilgis, tonusas, raiščių įtempimas, sąnarių judesių apimtys);
 • neuromuskuliariniai mechanizmai;
 • psichologiniai veiksniai (savikliova, motyvacija);
 • fizinis aktyvumas;
 • kasdieninis aktyvumas ir įpročiai (kūno padėtis, judesių stereotipai).

 

 

Išoriniai laikyseną įtakojantys veiksniai :

 

 • gravitacinė jėga;
 • aplinka;
 • socialinės ir kultūrinės tradicijos;
 • informacijos ir žinių apie taisyklingą laikyseną ir jos reikšmę prieinamumas.

 

Laikysenos įvertinimas

Taisyklinga laikysena laikome kūno, kuris yra pusiausvyroje, padėtį – kūnas, minimaliomis energijos sąnaudomis, pasiekia ir išlaiko pusiausvyrą vertikalioje padėtyje taip kad gravitacinė linija būtų atraminės plokštumos centre bei pasiektų galvos poziciją, kuri leidžia žiūrėti tiesiai į priekį.  

Apžiūrą geriausia atlikti šiltoje, natūraliai apšviestoje patalpoje. Pacientas turi būti be apavo, vilkėti apatiniais rūbais. Prieš pradedant apžiūrą, pacientas užima natūralią kūno padėtį.

 Vizualinis įvertinimas

Apžiūra iš priekio. Įvertinama galvos padėtis (palenkimas, pasukimas), pečių srities lygis (asimetrija), krūtinės ląstos simetriškumas ir forma (konusinis, cilindrinis, plokščias), krūtų spenelių linija, dubens padėtis (asimetrija), apatinės galūnės (X formos kojos, O formos kojos, kojų sutrumpėjimas, plokščiapėdystė, į vidų ar įšorę pasuktos pėdos).

Apžiūra iš nugaros. Įvertinama galvos padėtis, pečių srities lygis, menčių išsidėstymas, stuburo slankstelių smailiujų ataugų išsidėstymas.

Įvertinami juosmens trikampiai (tarpas tarp nuleistų rankų vidinio paviršaus ir šoninio kūno kontūro). Reikia įvertinti galimas odos klostes iš nugaros puses, jų simetriją, raumenų grupių išsivystymo simetriją.

Apžiūrima klubakaulio padėtis, kelių ir pėdų sąnarių simetrija, nustatoma kulno padėtis (kulnų pasisukimas į išorę – plokščiapėdystės požymis).

Apžiūra iš šono. Įvertinama galvos padėtis (ausies išlinkimas ir akių blakstienos turi būti vienoje linijoje), nustatomi sagitaliniai stuburo išlinkimai. Įvertinami  stuburo fiziologiniai išlinkimai ir nukrypimai nuo normos, nustatomas laikysenos tipą, krūtinės ląstos formą, pilvo formą (įtrauktas, atsikišęs, plokščias).

Į puslapio pradžią

 

Pratimų kompleksas taisyklingos laikysenos formavimui

Yra daug  pratimų kompleksų teisingos laikysenos formavimui. Rekomenduotina pradėti mankštintis prižiūrint specialistui ir tik tada tęsti mankštą savarankiškai.

 

Pradinė padėtis

Pratimo aprašymas

Metodiniai nurodymai

1. Stovime prieš veidrodį, kojos plačiai

a)

 

 

b)

 

a) lazdą laikyti už nugaros, prie mečių. Linguoti nuo pirštų galiukų ant pilnos pėdos. Pratimą atlikti ~10 kartų. Nuleisti lazdą, ilsimės 10 sek.  

b) Lazda galite pamasažuoti pečių – menčių sritį

Menčių apatinius kraštus artinti vieną prie kito, krūtinės raumenis įtempti. Pilvas įtrauktas, sėdmenų raumenys įtempti. Kartoti 2-3 kartus

 • Augštyn – žemyn.
 • Į šonus
 • Masažuoti ~ 20 sek.

2. Stovime nugara prie sienos

 

 

 

Prie sienos prispausti:

 • pakaušį;
 • pečius;
 • klubus;
 • kojų blauzdas;
 • pėdas.

Žvilgsnis į priekį, pakaušis prie sienos, smakrą po truputį nuleisti žemyn, pilvą įtraukti ir juosmens sritį artinti prie sienos. Padėtį išlaikyti ~ 10 sek.

Galvos nelenkite. Jeigu sunku smakrą pakreipti žemyn, paspauskite jį pirštais. Pakaušis visą laiką lieka prie sienos, žvelgiame į priekį..

Kartoti  4-5 kartus.

3. Atsisėdame ant grindų sukryžiavus kojas turkiška poza. Rankos už galvos, delnai sunerti ant pakaušio.

 

Delnais stumti pakaušį į priekį, galvą laikome tiesiai, kad būtų pasipriešinimas.

Padėtį išlaikyti ~10 sek. – iškvėpiame, rankas atpalaiduojame. Ilsimės  5 – 10 sek.  

Jėgas padaliname vienodai rankoms ir galvai. Galimas šilumos pojūtis pakaušyje ar rankose. Kartoti  3-4 kartus.

4. Gulamės ant nugaros.

a)

 

b)

 

 

a) Rankas laikome ištiestas virš galvos, kojos pakeltos ir sulenktos per kelius Pritraukite rankas prie kelių, pakeldami pečius ir galvą, po to grįžkite į pradinę padėtį.

 

 

b) Kojos sulenktos per kelius, nuleistos ant grindų. Rankomis siekiame kelius, išlaikome padėtį  3 – 10- sek. 

Netieskite rankų į šalis. Rankas laikykite ištiestas.

 

 

 

 

 

 

 

 

Laikydami padėtį, iškvėpkite. Kartoti 3-4 kartus.

5. Gulamės ant nugaros, delnai sunerti ant pakaušio.

a)

 

a) Kojos praskėstos, sulenktos per kelius ir pakeltos, delnai sunerti ant pakaušio. Siekite kaire alkūne dešinio kelio (iškvėpkite), paskui dešine alkūne kairio kelio. Įstrižinių pilvo raumenų mankšta ~ 10 sek.

 

b) poilsiui linguojame –  leidžiame kojoms laisvai kristi į dešinę, rankas ir galvą pakreipiame į kairę ~ 6-8 kartus į kiekvieną pusę.

Pilvas įtrauktas, juosmuo prispaustas prie grindų, kojos įtemptos, sėdmenų raumenis įtempti. Laikant kojas – iškvėpti.

4-5 x į kiekvieną pusę.

 6. Gulamės ant nugaros

 

 

 

Kojos sulenktos ir pakeltos. Dešinės kojos čiurna – ant karės kojos kelio. Lengvai spaudžiame kelį ir čiurną ~8-10 sek. Kojas sukeičiame.

Ilsimės.

 

Pilvas įtrauktas, juosmuo prispaustas prie grindų, kojų ir sėdmenų raumenys įtempti. Laikant kojas – iškvėpti.

4-5 kartai į kiekvieną pusę.

7. Gulamės ant šono, sulenktą  ranką laikome po galvą, kita ranka remiamės  į grindis

 

 

Tiesias kojas kryžiuojame pirmyn-atgal (žirklės) ~ 30 sek.

Juosmuo įtemptas.

Pilvas įtrauktas, sėdmenų raumenys įtempti. Nugara tiesi, stenkitės išlaikyti pusiausvyrą. Kartoti

2-3 kartus į kiekvieną pusę.

8. Gulamės ant pilvo, veidu žemyn.

a)

 

b)

 

 

a) Delnais atsiremiame į grindis. Galvą laikydami tiesiai, apatine kūno dalimi keliamės aukštyn. Padėtį išlaikome ~ 20 sek. Ilsimės.

 

Rankas galima laikyti ant pečių, alkūnes prispausti prie šonų, mentes priartinti vieną prie kitos. Pingvino poza.

 

b) Galvą padedame ant priešais sulenktų rankų, pėdos sukryžiuotos, keliame tiesias kojas aukštyn

Žvilgsnis  į grindis.

Sėdmenų raumenys ir juosmuo įtempti.  Kartoti 4-5 kartus.   

 

 

 

 

 

 

Žvilgsnis  į grindis.

Įtempti krūtinės raumenys. 

9. Atsiklaupiame ant kelių

 

Klūpime ant kelių, klubai pakelti, nugara išriesta, rankos ištiestos i priekį. Galima pečiais linguoti aukštyn – žemyn ~ 20 sek.

Pilvas įtrauktas. Jeigu pratimas per sudėtingas, klubus nuleiskite žemiau prie kulnų. Kartoti ~ 3-4 kartus.

10. Atsiklaupiame ant kelių.

 

Tiesti rankas virš galvos į viršų, „laikyti lubas” ~ 10 sek., iškvepiant – rankas nuleisti žemyn.

Pilvas įtrauktas, sėdmenų raumenys įtempti, rankos priglaustos prie ausų, žvilgsnis į priekį. Kartoti 3   kartus