Ausies skausmas

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 28, 2012

 

Kas tai?

Ar visada ausies skausmas kyla ausyje?

Kas sukelia ausies skausmą?

Ausų skausmai pagal ausies sritį

Kaip sumažinti ausų skausmus?

 

 

Kas tai?

Skausmo pojūtis ausies srityje. Tai gana dažnai pasitaikantis simptomas.

Į viršų

 

Ar visada ausies skausmas kyla ausyje?

Ne visuomet skausmas ar diskomfortas, juntamas ausyje kyla dėl pačios ausies ligų. Daugiau nei 50% ausų skausmų kyla dėl šalia esančių struktūrų susirgimų. Ausies skausmą gali sukelti žandikaulio patologija, tonzilių uždegimas, sinusitas. Labai dažnai ausies skausmas jaučiamas dėl stuburo kaklinės dalies ligų, neuralgijos. Tik medicininiai ausies, galvos ir kaklo sričių tyrimai gali nustatyti tikrąją ausies skausmo priežastį.

 

1. Ausies kaušelis  2. Klausos kauliukai  3. Ausies sraigė  4. Klausos kanalas(Eustachijaus vamzdis)  5. Ausies būgnelis  6. Išorinės ausies landa

Į viršų

 

Kas sukelia ausies skausmą?

Vidurinės ausies uždegimas susijęs su orospaudimo padidėjimu ar skysčio susikaupimu vidurinėje ausyje, kuri yra už ausies būgnelio. Vidurinė ausis ir nosies ertmė yra sujungti trumpu, siauru kanalu, vadinamuoju Eustachijaus vamzdžiu, kuris drenuoja vidurinę ausį. Peršalimas ar alergija gali sukelti Eustachijaus vamzdžio pabrinkimą ir uždegimą,  kuris  perauga į vidurinės ausies uždegimą.

Ausų uždegimo simptomai yra karščiavimas, skausmas ausyje, ausies užgulimas ir klausos pablogėjimas. Kūdikiams bei mažiems vaikams būdingas neramumas, irzlumas. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais – sloga, kosuliu, gerklės uždegimu.

Į viršų

 

Ausų skausmai pagal ausies sritį

Ausies kaušelio (išorinės ausies) nušalimas ar nudegimas gali sukelti skausmą ir niežulį. Sukelti skausmą ausies kaušelyje gali perichondritas – kaušelio kremzlės infekcija.

Išorinėje klausos landoje esantissvetimkūnis – dažnai vaikams pasitaikančio ausų skausmo priežastis.

Ūmus išorinės ausies uždegimas –jį dažniausiai sukelia bakterijomis užteršto vandens patekimas į ausį. Skausmai yra ūmūs ir gali sustiprėti, judinant žandikaulį.

Furunkuliozė – taiplaukų folikulų infekcija ausies landoje. Skausmas paprastai būna labai stiprus, ir stiprėja, judinant žandikaulį ir ausies kaušelį. Kuomet kramslys (kremzlės išauga išorinės ausies priekinėje dalyje) paspaudžiamas, gali būti juntamas silpnumas.

„Plaukiko ausis” – ji pasireiškia, kai drėgmė ir karštis sukelia ausies išorinės landos odos patinimą. Dėl dažno vandens poveikio ausies landos oda tampa imlesnė infekcijoms. „Plaukiko ausis” gali sukelti vidurinės ausies uždegimą.

Ausų siera – ausų siera atlieka apsauginę funkciją. Tačiau padidėjęs sieros gaminimasis gali sukelti diskomfortą, kai susiformuoja sieros kamščiai. Todėl reikia naudoti sierą tirpinančius ausų lašus, o kartais būtina kreiptis į gydytoją. Sieros kamštis gali sukelti skausmą ir klausos pablogėjimą.

Ausies niežulys – ausies niežulys yra dažnas nusiskundimas. Jis susijęs su išsausėjusiomis ausų landomis ir sieros trūkumu. Jį dažniausiai sukelia alerginis grybelis. Ausies landa yra šilta, tamsi, drėgna vieta, kuri suteikia geriausias sąlygas grybelinei infekcijai plisti.

Vidurinės ausies uždegimas – tai virusinė ar bakterinė infekcija vidurinėje ausyje.

Ūminis vidurinės ausies uždegimas – tai dažna priežastis, dėl kurios vaikai lankosi pas gydytojus. Kai kuriems vaikams vidurinės ausies uždegimas gali kartotis daug kartų. Uždegimui būdingi šie požymiai: skausmas, ausies užgulimas, karščiavimas, verksmas ir neramumas.

Serozinis (eksudacinis) vidurinės ausies uždegimas – viena iš vidurinės ausies uždegimimų ligų, dažniau pasireiškiantis vaikams. Šis uždegimas apibūdinamas, kaip pradžioje skysto, vėliau tiršto ir klampaus skysčio kaupimasis vidurinėje ausyje, sukelia jausmą, jog ausis yra užgultos ir pablogėjusią klausą.

Ūminis mastoiditas (speninės ataugos uždegimas) – yra speninės smilkinkaulio ataugos uždegimas. Uždegimui būdingi pastovūs pulsuojantys skausmai kaule už ausies kaušelio, silpnumas ir karščiavimas. Pasireiškus šiems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Į viršų

 

Kaip sumažinti ausų skausmus?

Profilaktika

Šie patarimai gali padėti išvengti ausų ligų, kurios sukelia jų skausmą:

 

  • Nenaudokite pagaliukų su vata ar kitų įrankių ausų valymui. Dažni mėginimai išvalyti sierą iš ausų pagaliuku su vata ar panašiu įrankiu, gali sieros kamštį įstumti dar giliau.
  • Jeigu dažnai jaučiate „plaukiko ausies” simptomus – naudokite  specialius ausų kištukus, apsaugančius nuo vandens patekimo į ausį. Labai svarbu išlaikyti jūsų ausų landų odą sausą.
  • Jeigu dirbate triukšmingoje aplinkoje, naudokite apsaugines priemones.
  • Jeigu sergate sloga, reguliariai šnirpškite nosį, tik stenkitės jos nespausit itin stipriai.
  • Stebėkite vaikus, kad jie nekištų į ausis svetimkūnių.

 

Labai svarbu, kilus įtarimams dėl klausos pablogėjimo, ją pasitikrinti.

Jeigu kilo įtarimų, kad jūsų vaikui pablogėjo klausa, jis/ji negali susikoncentruoti mokykloje, nereaguoja į paliepimus arba dažnai žiūri televizorių per garsiai, tokiu atveju jums reiktų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris ištirs klausą ausiometru ir atliks timpanometriją, nustatys ligą ir paskirs atitinkamą gydymą.

Skausmai išorinėje ausies landoje

Būtina kreiptis į gydytoją. Vietinių antibiotikų lašai ir tepalai (paprastai receptiniai vaistai), vietiniai steroidai ir priešuždegiminiai vaistai (ibuprofenas arba diklofenakas) sumažina uždegimą ir patinimą.

Vidurinės ausies infekcija

Vidurinės ausies uždegimo atveju reikia kreiptis į gydytoją. Vidurinės ausies uždegimo gydymui privalomas lovos režimas. Paskiriami vaistai nuo skausmo ir uždegimo (ibuprofenas arba diklofenakas) bei antibiotikai.