Dantų skausmas

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 28, 2012

Kas tai yra?

Kaip jis pasireiškia?

Kas jį sukelia?

Dantų skausmo rūšys

Kaip pašalinti dantų skausmą?

 

 

Kas tai yra?

Dantų skausmas paprastai susijęs su skausmu apie dantis arba žandikaulius. Dantų skausmą dažniausia sukelia danties arba žandikaulio problemos, pvz., kariesas, ertmė arba įskilimas dantyje, atvira danties šaknis, dantenų liga, žandikaulio sąnario (smilkinkaulio-apatinio žandikaulio sąnario) liga arba kramtomųjų raumenų spazmai. Dantų skausmas gali būti įvairaus sunkumo: nuo nuolatinio ir lengvo iki aštraus ir nepakeliamo.simptomaiKraujavimas arba išskyros iš dantų, dantenų audinių

 • Danties arba žandikaulio patinimas
 • Dantų arba žandikaulio sužeidimas arba trauma.

 

 

Kas jį sukelia? 

Dantų skausmo priežastis gali būti:

 

 • dantų ertmės,
 • pūliniai (dantų ar dantenų audinių infekcija),
 • tarp dantų ir (arba) dantenų įstrigę svetimkūniai,
 • veido ir (arba) dantų trauma.

 

Kartais dantų skausmą gali sukelti bendra pablogėjusi sveikatos būklė, o ne dantų ligos. Jei neieškosite skausmo priežasties, galite susirgti sunkiomis ir net gyvybei pavojingomis ligomis.

Dantų skausmo rūšys

Kariesas

Dažniausia dantų skausmo priežastis yra danties ertmė. Danties ertmės – angos, esančios dviejuose išoriniuose danties sluoksniuose, vadinamuose emaliu ir dentinu. Emalis yra tvirtas baltas išorinis danties paviršius, o dentinas – geltonas sluoksnis po emaliu. Abu sluoksniai saugo vidinius gyvus danties audinius, vadinamus pulpa, kuriuose yra kraujagyslės ir nervai. Tam tikros bakterijos burnoje paprastą cukrų paverčia rūgštimi. Rūgštys suminkština ir ištirpdo emalį bei dentiną ir sudaro ertmes.

Dantenų ligos

Kita dažna dantų skausmo priežastis yra dantenų liga. Dantenų ligos susijusios su minkštųjų audinių, supančių dantis, uždegimu, dėl kurio mažėja jas laikantis kaulinis audinys. Laikui bėgant išilgai dantenų linijos kaupiasi apnašos. Dantenų ligas sukelia toksinai, kuriuos išskiria apnašose esančios bakterijos.

Dantų akmuo yra maisto, seilių ir bakterijų mišinys. Ankstyvasis dantenų ligos simptomas – neskausmingas dantenų kraujavimas. Skausmas reiškia sunkesnę dantenų ligą, kai netenkama kaulo apie dantis, tada dantenose susidaro „kišenės“. Šiose kišenėse esančios bakterijos sukelia dantenų infekciją, jos patinsta, skauda ir kaulas toliau yra. Dėl šios sunkios dantenų ligos netenkama sveikų dantų.

Jautrūs dantys

Jautrūs dantys vargina milijonus žmonių. Skausmas ir diskomfortas neleidžia mėgautis karštu ar šaltu maistu. Tačiau jautrūs dantys dažniausia sėkmingai išgydomi.

Pirmiausia jaučiamas dantų diskomfortas arba skausmas tada, kai suvalgoma šalto/karšto maisto, išgeriama šaltų/karštų skysčių ar įkvėpiama šalto oro. Paprastai problemos prasideda tada, kai pradeda mažėti dantenos. Jos kaip apsauginė danga uždengia dantų šaknis.

Mažėjant dantenoms, atsiveria po jomis esančios dantų šaknys. Dantenos mažėja dėl vienos iš dviejų priežasčių:

 

 • Netinkamas, smarkus dantų valymas. Apskaičiuota, kad 50–90 % žmonių valo dantis per stipriai. Taip per kelias savaites, mėnesius ir metus jie, valydami dantis, nutrina šiek tiek dantenų audinių ir apnuogina dantų šaknis.
 • Prasta burnos higiena. Aplink dantis ir dantenas formuojasi apnašos. Laikui bėgant šios apnašos sukietėja ir formuojasi dantų akmenys. Juose esančios bakterijos sukelia kai kurias ligas, todėl pažeidžiamos dantenos.

 

Apnuogintose šaknyse yra mažų porų arba kanalėlių, kurie tiesiogiai veda prie danties nervo. Šaltis kanalėliais keliauja ir dirgina danties nervą, sukelia skausmą ir diskomfortą. Sveikos dantenos uždengia danties šaknį ir neleidžia dirgikliams pasiekti šių porų.

Įskilusio danties sindromas

Įskilusio danties sindromas susijęs su dantų skausmu, kurį sukelia lūžęs dantis. Jis nesusijęs su ertmėmis ar rimta dantenų liga. Kandant danties lūžio sritimi gali atsirasti aštrus smarkus skausmas. Dantys lūžta tada, kai kramtomi arba kandami kieti daiktai, pvz., ledinukai, pieštukai, riešutai ir kt. Kartais lūžį galima pamatyti įskilusį dantį nudažius specialiais dažais.

Žandikaulio sąnario sindromas

Žandikaulio sąnario (-ių) ligos gali sukelti skausmą, kuris jaučiamas priešais vieną arba abi ausis. Kartais apie sąnarį esantys kramtomieji raumenys gali spazmuoti, sukeldami galvos ir kaklo skausmą, sunkumą išsižiojant. Šiuos raumenų spazmus sustiprina kramtymas ar patirtas stresas, kuris priverčia žmones sukąsti dantis ir labiau sutraukti šiuos raumenis. Trumpalaikius raumenų spazmus gali sukelti injekcijos į dantis: taisant dantis suleidžiamas vietinis anestetikas arba patiriama trauma traukiant neprasikalusius protinius dantis.

Suspausti dantys ir dantų įskilimai

Susispaudę (spaudžiantys vienas kitą dantys) ar augantys ir dantenas spaudžiantys dantys gali sukelti skausmą. Prasikalus krūminiams dantims (didžiausi dantys užpakalinėje žandikaulio dalyje) gretimi audiniai parausta ir patinsta. Suspaustų dantų (dažniausiai krūminių) skausmas malšinamas nuskausminamaisiais vaistais, antibiotikais ir chirurgiškai.

Bruksizmas

Bruksizmas arba griežimas dantimis yra žandikaulių sukandimas, kurį lydi horizontalūs kramtymo judesiai. Apskaičiuota, kad dantimis griežia 10–50 % žmonių. Tokį elgesį lemia pasąmonė, todėl daugelis žmonių net neįsivaizduoja, kad taip daro! Dažniausia žmogui apie griežimą dantimis pasako jo partneris.

Dantimis dažniausia griežiama miegant, kartais ir nemiegant. Miegant sukandimo jėga gali būti iki šešių kartų didesnė, nei nemiegant. Todėl tikėtina, kad naktį griežiant dantimis, dantys labiau pažeidžiami.

Bruksizmas gali sukelti dantų, dantenų ar kitų burnos dalių pažeidimus bei skausmą.

Kaip pašalinti dantų skausmą?

 

Dauguma žmonių įvairiausių dantų ligų gali išvengti reguliariai prižiūrėdami dantis.

 

 • Laikykitės dietos. Atidžiai rinkitės maistą ir būkite atsargūs su maistu, kuris stringa tarp dantų. Pavalgę valykitės dantis arba valgykite kuo daugiau rupaus maisto, kuris dantis valo beveik taip pat, kaip ir įprastas dantų šepetukas.
 • Maisto likučiams pašalinti susidarykite konkrečią dantų valymo programą. Kasdien dantų siūlu valykite tarpdančius, būtinai švelniai valykitės dantenas. Tokiu būdu dantenos išliks sveikos.
 • Fluoridas užkerta kelią kariesui. Jis veiksmingai saugo vaikų dantis nuo karieso. Fluoridai yra natūralios medžiagos, randamos daugelyje vandens šaltinių ir daržovių. Patikrinkite, ar jūsų vanduo, tekantis iš čiaupo, yra fluoruotas.
 • Du kartus per metus jūsų dantis turėtų išvalyti odontologas ar burnos higienistas. Tokiu būdu veiksmingai apsaugosite dantis ir nuo karieso, ir nuo dantenų ligų.

 

Nevalgykite labai šalto ar labai karšto maisto, nes skausmas tik sustiprės.

Jeigu įtariate, kad sergate bruksizmu, pasikonsultuokite su savo odontologu. Jis tikrai pasakys, ar jūsų simptomai susiję su bruksizmu.

Atsiminkite, kad pagrindinė bruksizmo priežastis dažniausiai būna įtampa ir nerimas.