Ginekologiniai skausmai

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 27, 2012

 

Ginekologiskas_sapesSkausmingos mėnesinės

Kas tai – lėtinis dubens skausmas?

Endometriozė

Dubens uždegiminė liga

Kas tai-ūminis dubens skausmas?

Kiaušintakių ligos – ektopinis nėštumas

Kiaušidės cista

Ūminis salpingitas

Ūminio skausmo dubens srityje profilaktika

Diagnostika ir gydymas esant ūminiam dubens srities skausmui

 

 

Skausmingos mėnesinės

Kas tai – skausmingos mėnesinės?

Skausmingos mėnesinės susijusios su mėšlungiškais skausmais pilvo apačioje. Moteris pajunta aštrų skausmą, kuris gali atsirasti ir dingti, arba pastovų buką skausmą. Maždaug 50% moterų kenčia nuo skausmingų mėnesinių.

Skausmingų mėnesinių priežastys:

Hormoną – prostoglandiną, kuris gaminamas gimdoje, priimta laikyti skausmingų mėnesinių priežastimi. Šis hormonas sukelia gimdos susitraukimus, ir moterys su skausmingomis mėnesinėmis jo turi daugiau nei moterys, kurių mėnesinės neskausmingos arba mažai skausmingos.

Skausmingų mėnesinių simptomai:

Per mėnesines moterys jaučia mėšlungius pilvo apačioje ir dubens srityje. Menstruaciniai mėšlungiai nėra tas pats, kas priešmenstruacinio sindromo diskomforto atvejis, nors paprastai jie seka vienas po kito. Dalis moterų kenčia ir nuo priešmenstruacinio sindromo, ir nuo menstruacinio mėšlungio.

Menstruacinis mėšlungis gali būti silpnas ir labai stiprus. Silpnieji menstruaciniai mėšlungiai gali būti beveik nepastebimi ir trukti trumpai – kartais jie pasireiškia kaip nedidelis sunkumo pojūtis pilvo apačioje. Stiprūs menstruaciniai mėšlungiai gali trukdyti moters kasdieninei veiklai net keletą dienų.

Skausmas gali prasidėti keletą dienų prieš arba tik mėnesinių pradžioje. Skausmas rimsta sumažėjus kraujavimui. Nors mėnesinių metu jausti skausmą yra normalu, tai nėra nieko neįprasto. Padidėjęs mėnesinių skausmingumas vadinamas medicininiu terminu – dismenorėja.

Dismenorėja – tai simptomų kompleksas, pasireiškiantis spazminiais gimdos skausmais mėnesinių metu ir jų sukeltais somatiniais simptomais (migreniniu galvos skausmu, pykinimu).

Yra dvi dismenorėjos rūšys:

 

 • Pirminė dismenorėja – funkcinis gimdos skausmas be organinės patologijos. Pasireiškia moterims,  kurioms skausmas nėra susijęs su gimdos arba kitų dubens organų susirgimais.
 • Antrinė dismenorėja – įvairios organinės moters lytinių organų patologijos simptomas (gimdos sklaidos trūkumai, uždegimas, endometriozė, pooperaciniai randai ir kt.).

 

Į viršų

 
 

Kas tai – lėtinis dubens skausmas?

Lėtinis dubens skausmas, kuris tęsiasi ilgiau nei šešis mėnesius, yra taikomas visiems skausmams dubens srityje ir tarp klubų. Vidutiniškai viena iš šešių moterų kenčia nuo lėtinio dubens skausmo.

Lėtinio dubens skausmo priežastys:

Į viršų

 

 

 

Endometriozė

Kas tai – endometriozė?

Endometriozė yra patologija, kai endometriumo audiniai, kurie paprastai būna tik gimdos viduje – pradeda plisti jos išorėje.

Simptomai:

Pagrindinis endometriozės simptomas yra skausmas pilvo apačioje arba dubens srityje. Skausmas paprastai gali keistis menstruacinio ciklo metu.

Kai kurioms moterims su išreikšta endometrioze nėra jokių simptomų. Kitos, turinčios minimalius pakitimus, skundžiasi stipriais skausmais. Daugeliui moterų, sergančių endometrioze, simptomai pasireiškia tik po kelerių metų. Tokios moterys jaučia skausmą lytinių santykių metu, prieš ir po mėnesinių.

Endometriozės simptomais galėtų būti:

 

 • Maudžiantis skausmas pilvo apačioje
 • Nereguliarios mėnesinės
 • Skausmingos mėnesinės
 • Skausmingi lytiniai santykiai
 • Dubens skausmai
 • Tirštos, „šokoladinės” išskyros kelias dienas prieš mėnesines ir po jų
 • Gausios mėnesinės
 • Nevaisingumas
 • Skausmingas tuštinimasis mėnesinių metu
 • Skausmingas šlapinimasis su krauju mėnesinių metu

 

Gydymas:

Gydymas priklauso nuo simptomų, moters planų pastoti, amžiaus taip pat nuo endometriozės išplitimo.

Vaistai naudoja kiaušidžių aktyvumui slopinti ir tokiu būdu siekiama sulėtinti endometriumo audinių netaisyklingą formavimąsi ir sumažinti kraujavimą bei skausmą. Vis dėlto vaistai neužkerta kelio endometriozei. Dažnai patologinius endometriumo audinius galima operuoti laparaskopiniu būdu, jeigu yra žinoma diagnozė. Tačiau, jeigu endometriozė plačiai išplitusi, tada būtina rimta chirurginė operacija su pilvo sienelės pjūviu (pilvo chirurgija).

Į viršų

 
 

Dubens uždegiminė liga

Dubens uždegiminė liga (DUL) – tai ūmus klinikinis sindromas, sukeltas mikroorganizmų ascendentinio plitimo iš makšties ir (ar) gimdos kaklelio į gimdos gleivinę, kiaušintakius, mažojo dubens pilvaplėvę ir kitus gretimus organus, nesant ryšio su gimdymu ir (ar) chirurgine intervencija (pav). Salpingitas arba kiaušintakių uždegimas – tai būdingiausia DUL išraiška, todėl dažnai DUL ir salpingito terminai naudojami kaip sinonimai.

Dubens uždegiminės ligos priežastys:

Dubens uždegiminė liga paprastai stebima seksualiai aktyvioms moterims. Rečiau ja serga mergaitės prieš prasidedant mėnesinėms, nėščiosios arba moterys menopauzės laikotarpiu. Paprastai dubens uždegimo ligos priežastis yra bakterijos, kurios sukelia lytiniu keliu plintančias ligas: gonorėją (Neisseria gonorrhoeae) arba chlamidiozės infekcijų sukėlėjai.

Simptomai:

Dubens uždegiminės ligos simptomai dažniausiai pasireiškia mėnesinių pabaigoje arba dieną po jų. Pirmieji simptomai daugeliui moterų yra nežymiai pakilusi kūno temperatūra, nedidelis arba vidutinis skausmas pilve, nereguliarus vaginalinis kraujavimas ir vaginalinės nemalonaus kvapo išskyros. Jeigu infekcija plinta, skausmas pilvo apačioje gali stiprėti, atsiranda pykinimas ir vėmimas, vėliau karščiavimas gali sustiprėti, išskyros tampa gelsvai žalios. Chlamidijų sukeltos infekcijos išskyrų ir kitų pastebimų simptomų nesukelia.

Profilaktika:

Dubens uždegiminės ligos profilaktika yra labai svarbi moters sveikatai ir vaisingumui. Jeigu moteris turi lytinius santykius su vienu partneriu, tai rizika susirgti yra labai maža, jeigu partneris neserga lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

Kontraceptinių priemonių (pavyzdžiui, prezervatyvų) naudojimas gali apsaugoti nuo dubens uždegiminės ligos.

Gydymas:

Pasireiškus simptomams, būtina kreiptis į ginekologą. Jeigu nustatyta dubens uždegimo diagnozė, reikia nedelsiant pradėti gydytojo paskirtą gydymą antibiotikais. Didesnioji dalis moterų gydosi namų sąlygomis, tačiau hospitalizavimas kartais būtinas tada, jeigu simptomai yra labai stiprūs ir nepraeina per 48 valandas.

Į viršų

 

Kas tai – ūminis dubens skausmas?

Ūminis dubens skausmas – tai stiprus skausmas apatinėje dubens srityje ir klubuose, kuomet prireikia medicininės pagalbos.

Į viršų

 

 

Ūminio dubens skausmo sukėlėjai:

 

Kiaušintakių ligos – ektopinis nėštumas

Ektopinis arba negimdinis nėštumas – tai nėštumas, kuris vystosi ne gimdos ertmėje. Apvaisintas kiaušinėlis dėl tam tikrų priežasčių negali pakliūti į gimdos ertmę, todėl implantuojasi ir vystosi kitose vietose: kiaušintakyje, pilvo ertmėje, kiaušidėje, rudimentiniame gimdos rage. Dažniau jis būna jaunoms 20-35 metų moterims.

Yra keletas faktorių, kurie gali padidinti ektopinio nėštumo riziką. Bet kokie kiaušintakių funkcijų pakitimai gali daryti įtaką tolimesniems nėštumams. Kiaušintakių viduje yra smulkūs plaukeliai, kurie banguoja ir juda tam, kad padėtų palydėtų kiaušialąstei judėti link gimdos. Kai kanalai blokuojami arba vidinis sluoksnis pažeistas, įmanomas ektopinis nėštumas.

Kiekvienai moteriai simptomai gali pasireikšti skirtingai, priklausomai nuo to, kaip progresuoja ektopinis nėštumas ir kada jis būna nutraukiamas, kad būtų išvengta kiaušintakio plyšimo. Ektopinį nėštumą būtina diagnozuoti ir pradėti gydyti kuo ankščiau. Ektopinį nėštumą ne visada galima nustatyti namuose naudojamais nėštumo testais todėl, jeigu kyla negimdinio nėštumo įtarimų, nelaukite teigiamo nėštumo testo tam, kad susisiektumėte su ginekologu.

Nedelsiant kreipkitės į savo ginekologą, jeigu pajutote bent vieną iš toliau paminėtų simptomų:

 

 • Žemas arterinis kraujo spaudimas
 • Bendras silpnumas
 • Šaltkrėtis
 • Skausmas pilvo apačioje
 • Maudimas pilvo apačioje
 • Kraujingos išskyros iš lytinių organų
 • Skausmingas tuštinimasis
 • Pilvo skausmas keičiant kūno padėtį
 • Pilvo skausmas, atliekant staigius judesius

 

Į viršų

 
 

Kiaušidės cista

Kiaušidės cista – tai naujai atsiradęs patologinis darinys kiaušidėje, kai natūralioje kiaušidės ertmėje susikaupia sekretas. Cistos panašios į įvairaus dydžio „balionėlį”, apsuptą lygiu plonu dangalu ir užpildytą įvairios spalvos, skaidrumo, tirštumo, konsistencijos ir sudėties skysčiu. Cistos gali būti tiek vienoje kiaušidėje, tiek abiejose kiaušidėse vienu metu, pavienės arba daugybinės.

Dažniausiai kiaušidžių cistos yra gerybinės ir funkcinės, t.y. atsiranda dėl kiaušidžių veiklos sutrikimo ir po tam tikro laiko pačios savaime, be jokio gydymo, išnyksta, nepalikdamos žymės.

Tai palyginti dažna moterų liga. Dažniausiai jos pasitaiko vaisingo amžiaus moterims ir būna gerybinės (sudaro net 30-40% visos vaisingo amžiaus moterų kiaušidžių patologijos ir apie 90% atvejų būna gerybinės). Kiaušidžių cistos nebūdingos mergaitėms iki brendimo bei moterims premenopauzėje ir postmenopauzėje (virš 45 metų) būna retai, todėl kiekvienu atveju, kai diagnozuojamos kiaušidės cistinis navikas, kruopščiai ištiriama, ar jis nėra piktybinis.

 

1. Kiaušidės; 2.Šlapimo pūslė; 3.Šlapimo šalinimo kanalas; 4.Makštis; 5.Gimda; 6.Tiesioji žarna.

Simptomai

 

 • Dažnas šlapinimasis po truputį
 • Vidurių užkietėjimas
 • Maudžiantis skausmas pilvo apačioje
 • Maudžiantis skausmas šone
 • Sunkumas pilvo apačioje
 • Nereguliarios mėnesinės
 • Skausmingos mėnesinės
 • Vidurių pūtimas
 • Dažnas tuštinimasis po truputį
 • Pilvo apimties padidėjimas

 

Kiaušidės cistos plyšimas

Cistos gali plyšti: į pilvo ertmę išsilieja jų turinys, prasideda gausus vidinis kraujavimas, vystosi „ūmaus pilvo” reiškiniai. Cistos gali infekuotis ir supūliuoti, sukelti mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, savaiminius persileidimus, šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimus, taip pat jos gali tapti piktybiškos.

Į viršų

 
 

Ūminis salpingitas

Salpingitas – kiaušintakių uždegimas. Pasireiškia periodiškai atsirandančiais skausmais pilvo apačioje, temperatūros pakilimu. Dažnai atsiranda lytiškai plintančių infekcijų pasekoje. Lėtinis procesas gali komplikuotis ir sukelti nevaisingumą.

Ūminis salpingitas būna dviejų stadijų. Pirmoji – vaginalinė arba gimdos kaklelio infekcija, antroji – kai infekcija išplinta į genitalijas.

Uždegimo galimybes padidina chirurginės procedūros, pavyzdžiui, endometriumo biopsija, abrazija ir histeoroskopija, kurių metu gali būti pažeistas gimdos kaklelio apsauginis sluoksnis. Vaginalinės mikrofloros pakitimai, kurie atsiranda ilgai gydantis antibiotikais, vykstant ovuliacijai, mėnesinių metu ar sergant lytiniu keliu plintančiomis ligomis gali suardyti endogeninės floros pusiausvyrą, iššaukdamos paprastai nekenksmingų mikroorganizmų patologinį dauginimąsi viršutiniame genitalijų trakte.

Dažniausi ūminio salpingito simptomai yra panašūs į dubens uždegimo ligos simptomus:

 

 • Vaginalinės išskyros su pakitusia spalva ir nemaloniu kvapu;
 • Vietinis ar bendrinis skausmas pilve;
 • Karščiavimas (ne visada):
 • Gali būti trumpalaikis ir pastovus;
 • Besikeičianti kūno temperatūra.

 

Jeigu skausmas pilve stiprėja ir atsiranda kuris nors iš aukščiau paminėtų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Į viršų

 

Ūminio skausmo dubens srityje profilaktika

Profilaktika

Ligų, dėl kurių juntamas skausmas dubens srityje, galima išvengti reguliariai lankantis pas ginekologą. Yra keletas patarimų, kurie gali padėti išvengti ir laiku diagnozuoti kiaušidės cistą ir salpingitą.

Kiaušidės cista

Neįmanoma visiškai išgydyti kiaušidžių cistos ir pakitimų joje, įskaitant simptomus, kurie gali pasireikšti mėnesinių metu ir kurie nėra tipiniai, ir ypač jeigu jie pasikartoja keletą kartų. Konsultuokitės su gydytoju dėl problemų, kurios susijusios su mėnesinėmis.

Salpingitas (dubens uždegiminė liga)

Salpingitas yra siejamas su keliomis infekcijomis. Yra trys profilaktikos būdai, kuriuos galima panaudoti tam, kad visiškai išvengtumėte skausmo dubens srityje ir pagerintumėte ginekologinę sveikatą.

Pirmas profilaktikos būdas yra apsisaugojimas nuo lytiniu keliu plintančių ligų ir jų sukeltų infekcijų. Praktikuoti saugų seksą – tai geriausias būdas išvengti dubens skausmo.

 

 • Naudojantis prezervatyvais labai efektyviai išvengiama mikroorganizmų (salpingito sukėlėjų) invazijos ir plitimo. Kontraceptinis metodas, pavyzdžiui, guminė mova sumažina viršutinių genitalinių traktų infekcijos riziką.
 • Vengti aukšto rizikos laipsnio sekso partnerių ir sumažinti sekso partnerių skaičių.
 • Genitalijų apiplovimas ir maudymasis po dušu po lytinių santykių yra patartinas lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikai ir išplitimui.
 • Toliau paminėtas ginekologines procedūras ir profilaktinius antibiotikus gali naudoti pacientai, turintys padidintą salpingito riziką.

 

Antras profilaktikos būdas yra apatinio genitalinio trakto infekcijos profilaktika, nes šios infekcijos gali plisti toliau viršutiniame trakte:

 

 • Tai, kad didžiajai daliai moterų ir jų partneriams nepasireiškia jokie simptomai, bylojantys apie infekciją, patartinas kontrolinis patikrinimas dėl chlamidijų arba gonorėjos infekcijų.
 • Ankstyva apatinio trakto infekcijos diagnozė gali padėti išvengti salpingito.

 

Trečias profilaktikos būdas yra bendrinis genitalinio trakto infekcijų sukėlėjų išvengimas ir paciento apmokymas, salpingito simptomų savalaikiškas gydymas.

Į viršų

 

Diagnostika ir gydymas esant ūminiam dubens srities skausmui

Ektopinis nėštumas paprastai nustatomas šeštą ar septintą nėštumo savaitę, nes simptomai pasireiškia ketvirtą savaitę. Kai kuriais atvejais, kai simptomai nestebimi, negimdinis nėštumas nustatomas ultragarsinio tyrimo metu per pirmus tris mėnesius.

Kiaušidžių cistos, po gydytojo nurodymo, dažniausiai nustatomos ultragarsinio tyrimo metu. Taip galima sužinoti, ar kiaušidėje yra cista ir ar nėra jos plyšimo. Jeigu yra plyšimas, tada dubens ertmėje už gimdos susikaupia skystis. Jeigu plitimo nėra, cistą ultrasonografo ekrane matysime kaip didelį, juodą apskritimą.

Jeigu cista yra didesnė nei 5-6 centimetrų  ir jūs jaučiate labai stiprius skausmus, reikėtų apsispręsti dėl laparoskopinės cistos operacijos. Jeigu yra įvykęs plyšimas, o skausmas nėra didelis, vartojami skausmą malšinantys vaistai ir laukiama, kol bus konsultuota tolimesnė liga. Kartais oraliai vartojamos kontraceptinės priemonės sumažina kiaušidžių cistas ir jų atsiradimo galimybes. Cistos yra paplitusi problema ir ją galima išgydyti ginekologiniais gydymo metodais.