Mažųjų sąnarių skausmas

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 29, 2012

 

Kas tai?

Simptomai

Kas sukelia skausmus mažuosiuose sąnariuose?

Mažųjų sąnarių skausmo tipai

Kaip numalšinti skausmus?

 

Kas tai?

Mažieji sąnariai jungia plaštakų, pėdų rankų ir kojų pirštų kaulus.

 

1. Šokikaulis      2. Kulnikaulis       3. Pleištakaulis      4. Pėdos kaulas      5,6. Pirštakauliai

 

1. Delnakauliai        2. Mažasis daugiakampis kaulas       3. Didysis daugiakampis kaulas      4. Laivelis       5. Pirštų kaulai        6. Galvinis kaulas        7. Kablinis kaulas       8. Mėnulis      9. Trikampis kaulas

Aplink plaštakos mažuosius sąnarius yra sąnarių kapsulės. Sąnario kapsulė yra padengta iš vidaus plonu dangalu sinovija, kuri gamina sąnarinį skystį. Šis skystis sumažina trintį ir susidėvėjimą mažuosiuose sąnariuose.

Sąnarių kremzlės yra lygios ir spindinčios, jos dengia kaulų galus mažuosiuose plaštakos ir pėdų sąnariuose. Šios sąnarių kremzlės yra visur, kur susiliečia kaulų paviršiai. Sąnarinis skystis ir sveikos sąnarių kremzlės užtikrina, kad kaulai galėtų lengvai ir be skausmo judėti.

 

Simptomai 

Jei sąnarys pakenktas, yra būdingi šie simptomai:

 

 • Skausmas
 • Nelankstumas
 • Patinimas

 

Kas sukelia skausmus mažuosiuose sąnariuose?

 Skausmo priežastys:

 

 • Reumatoidinis artritas (mažųjų sąnarių pažeidimas yra tipiškas  reumatoidiniam artritui)
 • Sumušimas ar trauma:
 1. Sporto metu gautos traumos
 2. Profesinės traumos
 3. Nukritimas, griuvimas
 4. Autoavarijos
 • Osteoartritas
 • Per didelis svoris
 • Podagra (pėdų mažųjų sąnarių pažeidimai)
 • Pagreitėjęs senėjimas

 

Tarpfalanginių (tarppirštakaulinių) sąnarių išnirimai dažniausiai yra patiriami žaidžiant krepšinį, amerikietišką futbolą ar regbį – tuomet, kai pirštai liečia kamuolį, krepšį ar kitus žaidėjus.

Sąnarių, kurie yra tarp karpalinių (riešo) kaulų ir pirštų falangų (pirštakaulių), taip pat ir tarp metakarpalinių ir karpalinių kaulų, išnirimai yra patiriami, krentant ir nubrozdinant rankas, ir kuomet plaštakos yra atsuktos į išorę ir visa kritimo jėga pereina į delno pagrindą.

Kojų pirštų ir pėdos pamato sąnarių traumos ir išnirimai paprastai atsiranda, krentant ar nubrozdinant kojų pirštus. Prie šių traumų galima paminėti: patempimus krentant, tveriant už kokio nors daikto, slidinėjant nuplėštus raiščius. Tai nutinka, jeigu traumos gavimo metu sąnarys jau yra buvęs patemptas.

 

Mažųjų sąnarių skausmo tipai

Beveik kiekvienas yra patyręs piršto traumą. Tokiu atveju pirštas tampa kreivas ir nelankstus. Ranka gali gerai funkcionuoti ir patyrus smulkias traumas; pirštus reikia pilnai išskėsti ar suglausti, kad jie visiškai funkcionuotų.

Reumatinis artritas yra lėtinis, sistemingai pasireiškiantis nežinomos kilmės sutrikimas, kuris apima sąnarius. Jo metu labai dažnai pažeidžiami rankų ir kojų mažesnieji sąnariai, gali atsirasti sąnarių deformacijos ar suirimas dėl kremzlių erozijos. Moterims ši liga pastebima 2 – 3 kartus dažniau, nei vyrams, o liga suaktyvėja esant 30 – 55 metų amžiaus.

Iš pradžių liga progresuoja lėtai (nuo savaitės iki mėnesio), bet vėliau vis dažniau pasireiškia mažųjų sąnarių skausmai, nelankstumas ir patinimas. Gali prasidėti svorio netekimas, kiek pakilusi kūno temperatūra, silpnumas, nuovargis ir depresija. Pažeidimai būdingi asimetriški, tačiau daliai pacientų diagnozuojamas simetriškas artritas.

Pagyvenusiems pacientams iš pradžių gali pasireikšti raumenų skausmai, svorio netekimas, nelankstumas ir nuovargis ir tik vėliau pasirodo tipiniai simptomai, pavyzdžiui, sąnarių patinimas. Mažajai daliai pacientų gali pasireikšti ūminiai simptomai nuo pat pradžių (nuo vienos dienos iki savaitės).

Osteoartritas

Artritas yra sąnarių uždegimas, patinimas. Osteoartritas – terminas, kuriuo apbibrėžiami sąnarių kremzlių vidiniai pažeidimai. Osteoartritas taip pat yra vadinamas „nusidėvėjimo” artritu – tai labiausiai paplitęs artrito tipas.

Osteoartritas sukelia nelygų rankos pirštų sąnarių patinimą, taip pat problemas prie nykščio pagrindo.

Plaštakoje yra 27 kaulai (įskaitant mažuosius kaulus ir riešo sąnarį). Tarp šių kaulų yra daug mažųjų sąnarių. Kaip jau minėta anksčiau, sąnario kremzlė yra lygi, ir ji dengia mažųjų sąnarių kaulų paviršių. Osteoartritas gali apimti bet kurią mažųjų sąnarių kremzlę.

Sąnario kremzlė plaštakos mažuosiuose sąnariuose gali pradėti dilti ir trūkinėti. Mažosios kremzlės dalelės gali atitrūkti ir patekti į plaštakos mažųjų sąnarių ertmes, vėliau sukeldamos uždegimą. Bėgant laikui kremzlės nusidėvi, ir kaulai pradeda trintis vienas į kitą. Dažniausiai būna pažeidžiami pirštų tarpfalanginiai sąnariai.

Osteoartritas plinta lėtai ir sukelia skausmus, nelankstumą ir patinimą pažeistuose sąnariuose. Aplink pažeistus sąnarius gali pasirodyti išaugų ir patinimų, o judant dažnai yra girdimas girgždantis garsas. Kartais plaštakos mažieji sąnariai nebūna labai pažeisti, ir savijauta būna normali.

Nėra žinoma vienos priežasties, kuri sukelia osteoartritą, tačiau yra žinomi keli rizikos faktoriai:

 

 • Anksčiau patirta plaštakos/plaštakos sąnario trauma ar lūžis.
 • Osteoartritas šeimoje.
 • Plaštakos mažųjų sąnarių pažeidimas dėl kito artrito tipo, pavyzdžiui, reumatinio artrito ar podagros.
 • Pagreitėjęs senėjimas.
 • Ilgalaikė, vienoda veikla, atliekama su plaštakomis, vienodi riešo, čiurnos, plaštakos sąnarių, pirštų judesiai.

 

 

Kaip numalšinti skausmus?

Plaštakos osteoartritas

Plaštakos mažųjų sąnarių osteoartritas yra gydomas mankšta, kuri pagerina judesių diapazoną ir jėgą. Medikamentai (ibuprofenas arba diklofenakas) skiriami, kad būtų sumažinti skausmas ir patinimas. Taip pat pasitelkiama šilumos ir šalčio terapija. Ramybės sąnariui suteikimas kuriam laikui įstatant plaštaką į imobilizuojantį įtvarą. Skiriamos gydomosios injekcijos sąnario srityje, o kartais reikalinga ir chirurginė intervencija. Gydytojai, reabilitologai ir fizioterapijos specialistai sudaro plaštakos mažųjų sąnarių osteoartrito gydymo programą.

Pėdos osteoartritas

Kiekvienas pėdos sąnario, pažeisto osteoartrito, atvejas yra kitoks, todėl gydymas tu būti kiekvienu atveju ypatingas. Labai svarbu yra pritaikyti avalynę, jei reikia ir ortopedinę, mažinti kūno svorį. Pėdos osteoartritas taip pat yra gydomas mankšta. Medikamentai (ibuprofenas arba diklofenakas) skiriami, kad būtų sumažinti skausmas ir patinimas. Taikoma šilumos ir šalčio terapija. Skiriamos gydomosios injekcijos sąnario srityje, o kartais reikalinga ir chirurginė intervencija. Gydytojai, reabilitologai ir fizioterapijos specialistai sudaro pėdos sąnarių osteoartrito gydymo programą.

Yra daug veiksmingų metodų padėti sąnarių osteoartrito atveju. Gydymo priemonių tikslas – sumažinti skausmus, patinimą ir išsaugoti pažeistų sąnarių judesius. Deja, tačiau nėra jokių specialių tik osteoartritą gydančių vaistų.