Nėštumas ir nugaros skausmai

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 30, 2012

 

Kas tai?

Kodėl nėštumas sukelia nugaros skausmą?

Nėštumo sukelti skausmo tipai

Kaip sumažinti skausmą ir išvengti jo nėštumo metu?

 

Kas tai? 

Nugaros skausmas ir nėštumas, regis, yra neatsiejami. Nugarą paprastai pradeda skaudėti ketvirtą–šeštą nėštumo mėnesį. Kai kurioms nėščiosioms nugarą netikėtai suskausta paskutinį nėštumo mėnesį.

Į viršų

 

Kodėl nėštumas sukelia nugaros skausmą?

Įsitempę pilvo raumenys. Augant vaisiui moters pilvo sienelė įsitempia, kad prisitaikytų prie padidėjusios gimdos. Kadangi nėštumo metu pilvo raumenys yra įtempti labiau, jie praranda įprastą sugebėjimą išlaikyti tinkamą kūno padėtį. Todėl juosmeniui tenka daug daugiau viršutinės kūno dalies svorio.

Padidėjęs progesterono lygis. Kita nėščių moterų nugaros skausmo priežastis – padidėjęs progesterono (moteriško lytinio hormono) kiekis. Nėštumo metu moters organizme progesterono koncentracija padidėja 10 kartų. Šis hormonas teigiamai veikia moters organizmą, nes atpalaiduoja dubens jungtis, kad vaisiui užtektų vietos gimdoje ir gimdymo metu jis galėtų lengvai išeiti. Deja, hormonas tap pat veikia daugelį kitų sąnarių, sukeldamas uždegimus ir skausmą.

Svorio padidėjimas

ar viena nugaros skausmo priežastis – svorio padidėjimas, dėl kurio motinai nėštumo metu pasikeičia svorio centras. Kad išlaikytų padidėjusį svorį priekyje, nėščia moteris atsilošia. Dėl to labiau įsitempia jos nugaros apatinės dalies raumenys. Kūdikiui augant ir dėl to plečiantis motinos dubens kaulams, įsitempia ir du sąnariai tarp dubens ir kryžkaulio. Be to, kai kurie kūdikiai pilve guli veidu į viršų ir dar labiau spaudžia nugarą, kurią ima skaudėti. Jei kūdikio galva spaudžia sėdmeninį nervą, nėščioji gali pajusti dieglius nugaroje ir kojose.

Į viršų

 

Nėštumo sukelti skausmo tipai

Periferinis dubens skausmas

Skausmas dubens srityje, kuriam nenustatyta tiksli diagnozė, vadinamas periferinui dubens skausmu. Šį skausmą gali sukelti aptartos priežastys. Jį moteris gali pajusti nėštumo metu arba trijų savaičių laikotarpiu po gimdymo.

Skausmo dubens srityje priežastimi gali būti netaisyklinga kūno padėtis ir krypavimas vaikštant.

Nugaros išlinkių pokyčiai

Manoma, kad juosmens išlinkimas (hiperlordozė) nėštumo metu padidėja.

Hiperlordozė yra toks sutrikimas, kai stuburas labai įlinksta į vidų ir dėl to daug sunkiau atlieka amortizacijos funkciją.

Į viršų

 

Kaip sumažinti skausmą ir išvengti jo nėštumo metu?

Keli paprasti patarimai gali sumažinti skausmą, kurį sukelia nėštumas:

 

  • Ribokite fizinį aktyvumą. Jeigu galite, atsisakykite veiklos, kuri vargina juosmenį ir dubenį – stenkitės nestovėti ant vienos kojos, nelaipioti laiptais, ilgai nevaikščioti ir nestovėti.
  • Kuo ergonomiškiau dirbkite. Darykite daug pertraukėlių, dažnai gulėkite. Mokykitės vengti nugaros apatinės dalies įtempimo. Taip pat nekilnokite sunkių daiktų.
  • Stiprinkite nugaros raumenis. Nėštumo metu galite saugiai treniruoti nugaros raumenis, kol padidėjęs svoris neims spausti dubens kaulų.
  • Ant skaudančių vietų dėkite ledo arba karštus kompresus. Padidėjusį pilvą pariškite kaklo šaliku. Tai padės sumažinti kūdikio svorio krūvį nugarai.
  • Miegokite ant šono tarp kelių įsikišę pagalvėlę. Tai padės sumažinti kūdikio svorio krūvį nugarai.
  • Vandens terapija – vonios, sūkurinė vonia ir plaukimas – puikiai atpalaiduoja nugarą. Plaukiojimas – puikus būdas mankštintis nėštumo metu, neapkraunantis nugaros.

 

Prieš atlikdami pratimus, pasikonsultuokite su savo gydytoju. Nepamirškite, kad nugaros ir dubens skausmą malšina švelni raumenų mankšta. Tik nepersistenkite.

 

o        1 pratimas. Atsiklaupkite, rankomis atsiremkite taip, lyg ketintumėte šveisti grindis. Dešinę ranką pakelkite į viršų kad ji atsidurtų nugaros lygmenyje. Tuo pat metu kuo aukščiau, bet ne aukščiau savo klubų, pakelkite kairę koją. Sekundę pabūkite tokioje padėtyje. Tą patį pakartokite su kaire ranka ir dešine koja. Šį pratimą ]atlikite 10–15 kartų. Jis stiprina pilvo, pečių ir sėdmenų raumenis.

 

o        2 pratimas. Vėl atsiklaupkite ir pasiremkite rankomis, riešus ir alkūnes sulygiuokite po pečiais, o kelius – su klubais. Lėtai įkvėpkite, o iškvėpdama išrieskite nugarą taip, kaip supykusi laukinė katė – jūsų kūnas turėtų įgauti raidės „C“ formą. Taip išsilenkusi pabūkite porą sekundžių. Šį pratimą atlikite 10–15 kartų. Jis stiprina juosmens ir pilvo raumenis.

Atlikdama pratimus, vadovaukitės sveiku protu. Jeigu pilve pajusite diskomfortą ar kitokių neįprastų simptomų, nedelsdama nutraukite mankštą ir kreipkitės į gydytoją.