Sāpes vēderā

    pilvo skausmo slypi daug skirtingų priežasčių, todėl ir gydymo būdai yra skirtingi. Norint geriau suprasti, kas sukelia pilvo skausmą, reikia žinoti anatominę organizmo sandarą.

    Pilvo ertmės anatomija

    Pilvo ertmė yra padengta specialia membrana, kuri vadinama pilvaplėve. Pilvo viršuje pilvas yra sujungtas su diafragma, priekyje – su pilvo sienelės raumenimis, gale – su stuburu, šonkauliais ir klubo kaulo dalimi, o apačioje – su dubeniu.

    Norint lengviau identifikuoti skausmo vietą, pilvą / dubens sritį galima mintyse padalinti į keturis kvadratus – viršutinis dešinysis, viršutinis kairysis, apatinis dešinysis ir apatinis kairysis. Pilvo sienelė dar suskirstyta į devynis regionus, pavyzdžiui, regionas virš bambos vadinamas saulės rezginiu.

    Pilvo / dubens ertmėje yra šie organai: kepenys, tulžies pūslė, blužnis, kasa, antinksčiai, inkstai, šlapimtakiai, skrandis, plonoji žarna ir storoji žarna, šlapimo pūslė, gimda (pas moteris), prostata (pas vyrus).

    Iš priekio pilvo sienelę dengia keli sluoksniai raumenų. Pačiame pilvo priekyje yra balta linija, kuri yra jungiamojo audinio nuo krūtinkaulio galo iki gaktikaulio sankaupa. [1]

    Ūmus ir lėtinis skausmas?

    Skirtingai nuo nugaros skausmo ar raumenų ir kaulų sistemos skausmo, pilvo skausmo tipui – ar tai ūmus skausmas, ar jau lėtinis skausmas – nustatyti netaikomas toks griežtas laiko limitas. Gali nutikti, kad kenčiant nuo lėtinio skausmo gali netikėtai prasidėti kitas skausmas arba esamas skausmas paūmėti.

    Skausmas, kuris tęsiasi kelias dienas ar valandas ir sparčiai didėja, neabejotinai yra ūmus skausmas. Skausmas, kuris nekinta ir tęsiasi mėnesius ar metus, yra klasifikuojamas kaip chroniškas skausmas.

    Kur skauda?

    Konkreti skausmo vieta leidžia tiksliau nustatyti skausmo priežastį.

    Kairysis viršutinis kvadratas
    • Padidėjusi blužnis: skausmas ir diskomforto jausmas, skausmas kairiajame petyje, greitas sotumo jausmas.
    • Blužnies infarktas: labai stiprus skausmas viršutiniame kairiajame kvadrate. Paprastai kartu su tokiomis gretutinėmis ligomis kaip krešėjimo sutrikimai, prieširdžių virpėjimas, padidėjusi blužnis.
    • Blužnies abscesas: įvyksta retais atvejais, turėtų prasidėti karščiavimas.
    • Blužnies plyšimas: dėl traumos, įkvepiant skausmas padidėja.
    Epigastriumo skausmas
    • Ūminis miokardo infarktas: taip, pilvo skausmas taip pat gali būti miokardo infarkto simptomas! Taip pat bus tokie simptomai kaip nuovargis, dusulys. Dažniausiai įvyksta sergant kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis.
    • Ūminis pankreatitas: ūminis juosiančio pobūdžio skausmas.
    • Lėtinis pankreatitas: lėtinis juosiančio pobūdžio skausmas.
    • Skrandžio / dvylikapirštės žarnos opa: skausmas yra labiausiai išreikštas simptomas.
    • Refliuksas: deginimo pojūtis po krūtinkauliu, regurgitacija, disfazija.
    • Gastritas, gastropatija: į refliuską panaši liga, gali pykinti ir prasidėti vėmimas.
    • Funkcinė dispepsija: greitas sotumo jausmas pavalgius, pilnumo jausmas, deginimo pojūtis, skausmas. Nėra struktūrinių audinio pakitimų.
    • Gastroparezė: pykinimas, vėmimas, skausmas, sotumo jausmas, pilnumo jausmas, pilvo pūtimas.
    Dešinysis viršutinis kvadratas
    • Tulžies diegliai: intensyvus, bukas skausmas, taip pat gali skaudėti saulės rezginį. Trunka 30–60 minučių. Gali pykinti, prasidėti vėmimas.
    • Ūminis cholecistitas: skausmas trunka 4–6 valandas, gali prasidėti karščiavimas.
    • Ūminis cholangitas: karščiavimas, gelta, skausmas.
    • Ūminis hepatitas: silpnumas, pykinimas, vėmimas, anoreksija. Gali prasidėti gelta, šlapimas – tamsios spalvos, išmatos – šviesios spalvos.
    • Kepenų abscesas: karščiavimas ir skausmas, rizikos veiksniai yra diabetas, persodintos kepenys.
    Pilvo apačios skausmas
    • Apendicitas: apatiniame dešiniajame kvadrate iš pradžių skauda aplink bambą, tada jis lėtai plinta žemyn į dešinę. Gali pykinti, prasidėti vėmimas.
    • Divertikulitas: apatinis kairysis kvadratas, ištisinis skausmas, trunkantis kelias dienas.
    • Inkstų akmenys: skausmas prasideda, kai akmuo iš inkstų geldelių pajuda žemyn per šlapimtakius. Gali imituoti nugaros skausmą.
    • Pielonefritas: skausmingas šlapinimasis, dažnesnis šlapinimasis, šlapimas sumaišytas su krauju (hematurija), karščiavimas, šaltkrėtis.
    • Cistitas: skausmas virš gaktikaulio, skausmingas, skubus šlapinimasis, hematurija.
    • Infekcinis kolitas: viduriavimas ir pilvo skausmas. [1]

    Vaikai ir paaugliai

    Vaikų ir paauglių pilvo skausmo priežastys šiek tiek skiriasi. Kūdikius vargina diegliai, o vyresniems vaikams dažniau skauda pilvą dėl šių priežasčių: vidurių užkietėjimas, pilvo virusinė arba bakterinė infekcija, šlapimo takų infekcija, streptokokinis faringitas (kaklo skausmus ir karščiavimą gali lydėti pilvo skausmas), plaučių uždegimas, nurytas svetimkūnis (reikia pasirūpinti, kad kūdikiai ir vaikai nepasiektų magnetų. Nurijus magnetą, pasekmės gali būti negrįžtamos!) [3]

    Kaip padėti?

    Pagalbos kiekis ir tipas priklausys nuo skausmo priežasties, kurią po apžiūros ir atliktų tyrimų nustatys šeimos gydytojas. Jūsų gydytojas skirs kraujo, šlapimo ar išmatų tyrimus, taip pat gali skirti vaizdinius tyrimus (pavyzdžiui, tyrimą ultragarsu). Jei skausmas yra ūmus ir reikia skubios operacijos, būsite nukreipti į artimiausią ligoninę.

    Literatūros šaltiniai:

    1. Sandra L. Hagen-Ansert (2018) Anatomic and physiologic relationships within the abdominopelvic cavity. Textbook of Diagnostic Sonography, Eighth Edition Volume One and Volume Two
    2. Penner R.M. (2020) Evaluation of the adult with abdominal pain, UpToDate database
    3. Neuman M.I. (2019) Causes of acute abdominal pain in children and adolescents, UpToDate database