Pilvo skausmas

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 27, 2012

 

Kas tai?

Pilvo skausmo pojūčiai

Kas sukelia skausmą?

1. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

2. Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa

3. Apendicitas

4. Cholecistitas

5. Pilvo skausmai, susieję su kepenų problemomis

6. Pankreatitas

7. Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS)

8. Perteklinė dujų gamyba

9. Virusinis gastroenteritas

10. Apsinuodijimas maistu

11. Peritonitas (pilvaplėvės uždegimas)

12. Žarnų nepraeinamumas

13. Skrandžio skausmai, nesusieję su opa

14. Divertikulitas

15. Abdominalinės (pilvo) aortos aneurizma

16. Ūmi žarnų pasaitų išemija

 

 

Kas tai?

Pilvo skausmu vadiname bet kokį skausmą, kuris juntamas srityje žemiau šonkaulių iki klubakaulio. Pilve yra išsidėstę daugelis organų: skrandis, kepenys, kasa, didžiosios ir mažosios žarnos bei reprodukciniai organai. Dauguma kraujagyslių taip pat yra pilve.

 

1. Kepenys    2. Tulžies pūslė    3. Skrandis    4. Apendiksas    5. Blužnis    6.Storoji žarna    7. Plonoji žarna

Į viršų

 

Pilvo skausmo pojūčiai

Pilvo skausmai gali būti:

 

 • aštrūs, buki, badantys, mėšlungio tipo
 • trumpalaikiai, spazminiai arba nuolatiniai
 • sukeliantys vėmimą
 • trukdantys judėti, verčiantys nuolat ieškoti „patogios kūno padėties“

 

Į viršų

 

 

 

Kas sukelia skausmą?

Skausmą pilve sukelia uždegimas (pvz., apendicitas, diverkulitas arba kolitas), organų įsitempimas ir paburkimas (pvz., žarnyno funkcijos sutrikimai, tulžies latakų užsikimšimas tulžies akmenimis, hepatitas) arba kurio nors organų kraujotakos sutrikimai. Pajutę skausmą pilve, žmonės dažnai įtaria apendicitą, tulžies akmenis, opą, infekcijas ar nėštumą. Ne visada pilvo skausmo priežastis nustatoma pilve. Pilvo skausmą gali sukelti net širdies smūgis, plaučių uždegimas arba problemos dubenyje, kirkšnyse ar net skrandžio įsitempimas. Pilvo skausmo priežastimi gali būti tuštinimosi sutrikimai bei menstruacijos.

Sudėtingesniais atvejais skausmas pilve gali kilti ir be uždegimo, edemos ar kraujotakos sutrikimų. Geras pavyzdys – dirgliosios žarnos sindromas. Mediciniškai nėra nustatyta, kas sukelia pilvo skausmą dirginančiosios žarnos sindromo atveju, bet manoma, kad tai neįprasti žarnų raumenų susitraukimai (pvz., spazmai) arba padidėjęs nervinis dirglumas, kas padidina jautrumą skausmui. Toks skausmas priklauso nuo psichosomatinių sąlygų, ankstesnės patirties ir nuo to, kaip žmogus pakelia skausmą. Žinoma daug įvairių pilvo skausmo sukėlėjų. Apie jų rūšis, simptomus, prevenciją ir galimus gydymo būdus sužinosite perskaitę informaciją žemiau.

Į viršų

 

1. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

Kas tai – gastroezofaginio refliukso liga?

Gastroezofaginis refliuksas – tai stemplės gleivinės uždegimas, kurį sukelia skrandžio arba žarnų turinys, patekęs į stemplę dėl sutrikusios apatinio stemplės rauko veiklos. Tai sukelia rėmenį – deginantį, graužiantį skausmą už krūtinkaulio. Ši liga vadinama moderniosios civilizacijos liga, nustatoma maždaug 40% suaugusiųjų. Negydomas refliuksinis ezofagitas gali sukelti sunkių komplikacijų, pvz. stemplės opą arba stemplės vėžį.

Virškinimo sistema

 

1.Stemplė    2.Stemplės raukas    3.Skrandis

Jums valgant, maistas stemple keliauja iš burnos į skrandį. Ten patekęs maistas susimaišo su skrandžio rūgštimi. Paprastai šis procesas nekelia skausmo. GERL gali trukdyti šiam procesui.

 

a. Stemplės raukas neleidžia skrandžio turiniui išsilieti į stemplę    b. Skrandžio turinys išsilieja į stemplę

Jeigu esate sveikas

Normalus virškinimas priklauso nuo raumeninio žiedo, kuris yra apatinėje stemplės dalyje, kitaip vadinamo apatiniu stemplės rauku (ASR) veiklos. Valgant maistas keliauja virškinamuoju traktu ir pasiekia apatinįstemplės rauką, raukas veikia lyg skrandžio durys. Labai svarbu, kad po to, kai maistas atsiduria skrandyje, raukas greitai užsivertų ir maistas nebūtų atpilamas, o stemplė – apsaugota nuo rūgštaus skrandžio turinio. Raukas neleidžia skrandžio turiniu išsilieti į stemplę.

Kas sukelia GERL?

Aštrus maistas, cigaretės ir spaudimas į skrandį gali sukelti rūgštaus skrandžio turinio atpylimą į stemplę (refliuksą). Rūgštis dirgina stemplės gleivinę, gali sukelti uždegimą ir žmogus jaučia deginimą ir spaudimą.

Diafragmos išvarža (kai dalis skrandžio patenka į krūtinės ląstą) taip pat gali dirginti ASR ir sukelti refliuksą.

Gastroerofagalinio refliukso ligos (GERL) simptomai:

Nekomplikuotos GERL pirmieji simptomai yra deginantis skausmas, rėmuo,  maisto atpylimas ir pykinimas.

Dėmesio! Panašūs simptomai gali būti stenokardijos ir miokardo infarkto atvejais. Todėl juos pajutus, patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Rėmuo

Tai skrandžio motorikos sutrikimas, pasireiškiantis deginimo jausmu epigastriumo srityje ir už krūtinkaulio. Jis atsiranda nusilpus apatiniam stemplės raukui, dėl to rūgštus skrandžio turinys patenka į apatinę stemplės dalį, kur dirgina nervines stemplės galūnėles.

Maisto atpylimas

Maisto atpylimas įvyksta tuomet, kai susikaupusios rūgštys pasieka burną. GERL atveju, paprastai nedidelis kiekis susikaupusios rūgšties pasiekia stemplę ir lieka apatinėje stemplės dalyje. Jei rūgštis visgi pasiekia gerklę, burnoje yra jaučiamas rūgštus skonis.

Pykinimas

GERL atveju pykinimas nėra labai dažnas reiškinys. Kartais pykinimas gali pasireikšti kartu su vėmimu. Dažnai nenustačius pykinimo ir/arba vėmimo priežasties, ji įvardijama kaip GERL.

GERL profilaktika

Jūs galite išvengti skrandžio sulčių refliukso keisdami savo gyvenimo būdą, bet, jeigu liga jau diagnozuota, pasirūpinkite efektyviu gydymu, arba mėginkite išsisukti nuo pakartotinio GER. Visgi pati efektyviausia profilaktika yra sveikas gyvenimo būdas.

 

 1. Venkite riebaus maisto.
 2. Valgykite mažesnėmis porcijomis.
 3. Atsikratykite viršsvorio.
 4. Miegokite aukščiau pakėlę lovos galvūgalį.
 5. Atsikratykite rūkymo.
 6. Atsisakykite alkoholio
 7. Venkite kavos ir šokolado.
 8. Nevalgykite prieš miegą.
 9. Venkite stresinių situacijų.

 

GERL gydymas

Jeigu vartojate nereceptinius vaistus GERL gydymui, vis tiek labai svarbu apsilankyti pas šeimos gydytoją. Dalis pacientų  po nereceptinių medikamentų vartojimo pasijunta geriau, bet to nepakanka GERL išgydymui, todėl labai svarbu išklausyti gydytojo nuomonę, kol dar neatsirado rimtesnių komplikacijų. Jūsų gydytojas gali nustatyti jums labiau tinkamą gydymą, išrašyti tinkamesnius vaistus.  Šiuo metu yra trys pagrindinės vaistų grupės: protonų pompos inhibitoriai, histamino-2 receptorių inhibitoriai ir antacida.

Antacida yra nereceptiniai vaistai, kuriais dažniausiai gydoma GERL. Antacida neutralizuoja skrandžio rūgštį, sumažindami deginimo pojūčius už krūtinkaulio. Šių medikamento trūkumas – trumpalaikis poveikis. Tam, kad rūgštis būtų neutralizuota visą parą, antacida reikia vartoti dažnai, kartais netgi kas valandą.

Protonų pompos inhibitoriai ir H2 histamino receptorių antagonistaiyra kitos grupės vaistai, kuriais gydoma GERL ne tik pašalinant simptomus, bet ir priežastis, dėl kurių jie kyla. Šie vaistai yra receptiniai, todėl gali būti įsigyti tik gydytojui išrašius receptą. 

Dėmesio!

Diskomfortas krūtinės ląstoje, spaudimas, sunkumo pojūtis, tempimas, drebulys gali būti stenokardijos simptomai.

Krūtinės angina yra skausmas krūtinės ląstoje, jį sukelia širdies raumens išemija (deguonies trūkumas), širdies kraujagyslių nepraeinamumas arba spazmai. Kartais skausmas gali būti lydimas oro trūkumo, karščiavimo ir pykinimo. Simptomai paprastai tęsiasi 1 – 5 minutes ir sumažėja po poilsio ir specialių antiišeminių medikamentų vartojimo. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją!

Į viršų

 

2. Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa

Kas yra skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa?

Opa yra skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinės pažeidimas. Dažniausiai nustatomos  skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos.

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos sukėlėjai

Maždaug šimtmetį gydytojai manė, kad stresas ir dieta yra opos sukėlėjai, vėliau buvo nustatyta, jog skrandžio sulčių (druskos rūgštis ir pepsinas) disbalansas ir skrandžio galimybė nuo jų apsisaugoti sukelia opą. Visi šie faktoriai: gyvenimo būdas, rūgštis, pepsinas ir H.pylori skatina opos vystymąsį.

Dabar yra žinoma, kad Gramo būdu negatyviai besidažanti bakterija Helicobacter pylori (H.pylori) pažeidžia gleivinę skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Daugeliu atveju skrandžio opą, gastritą ir dvylikapirštės žarnos opą sukelia būtent H.pylori infekcija. Tačiau didžiajai daliai žmonių ši bakterija nesukelia tokių ligos požymių.

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos simptomai:

Pilvą raižantys, deginantys skausmai tarp krūtinkaulių ir bambos, kylantys tarp valgymų ir ankstyvomis rytinėmis valandomis. Jie gali tęstis kelias minutes ar kelias valandas.

Kiti galimi simptomai: raugėjimas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, svorio kritimas, silpnumas, nuovargis ir kraujavimas.

Jeigu jūs įtariate opos simptomus, kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys diagnozę. Negydoma opa gali sukelti rimtas komplikacijas. Opos gali padaryti skylę skrandžio ir dvylikapirštės žarnos raumeniniame sluoksnyje, sukeldama kraujagyslių pažeidimus, lydimus kraujavimo ir kitų simptomų.

Opos prevencija:

Gyvenimo būdo pakeitimas

 

Jeigu jums diagnozuota opa, pirmiausia pradėkite nuo gyvenimo būdo pakeitimo, nes taip paskatinsite gijimą. Labai svarbu praktikuoti sveiką gyvenimo būdą.

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos gydymas:

Jūsų gydytojas paskirs jums tinkamiausią gydymą, remiantis:

 

 • susirgimo sunkumu,
 • jūsų reakcija į specifinius medikamentus, procedūras arba terapijas,
 • išimtimis ligos gydymo kurse,
 • jūsų požiūriu ir pasirinkimu.

 

Galimas gydymas, kurį sudaro gydytojo paskirti įvairių rūšių medikamentai, įskaitant ir histamino  H2 receptorių antagonistus, protonų siurblio inhibitorius ir gleivinę apsaugančias priemones.

Jei ligos sukėlėjas – H.pylori, gydytojai gali paskirti keletą vaistų terapijų sukėlėjo sunaikinimui, paprastai tai būna antibiotikai ir protonų pompos inhibitoriai.

Į viršų

 

3. Apendicitas

Kas tai – apendicitas?

Apendiksas- kitaip kirmėlinė atauga, – tai storosios žarnos atauga.

Apendicitas – tai ūminis (rečiau – lėtinis) kirmėlinės ataugos uždegimas. Tai viena dažniausių chirurginių ligų. 

Apendicito simptomai:

Dažniausiai pasitaikantis apendicito simptomas yra ūmus pilvo skausmas. Pykinimas ir vėmimas taip pat gali byloti apie apendicito būvimą ar sutrikimus žarnyne. Apendikso uždegimas plinta per išorinį jo sluoksnį į pilvo ertmę ir toliau į pilvaplėvę. Pilvaplėvė yra arti apendikso, dėl to kyla uždegimas. Skausmas kinta ir lokalizuojasi vienoje srityje  – pilvo dešinės pusės apatinėje dalyje.

Apendicitui plyšus infekcija gali paplisti po visą pilvą, tada stiprus skausmas pajaučiamas visame pilve. Jeigu pacientas nesulaukia tinkamos pagalbos, gali kilti labai rimtos komplikacijos. Pajutus skausmą pilvo dešinės pusės apatinėje dalyje, labai svarbu iškart kreiptis į gydytoją.

Svarbu įvertinti skausmo simptomus vaikams, nes jie ne visada sugeba adekvačiai įvertinti savo pojūčius.

Apendicito diagnozė, profilaktika ir gydymas.

Jeigu apendicito sukėlėjas nenustatytas, jo profilaktika nėra aiški. Gydymas reikalauja chirurginės intervencijos tam, kad sumažėtų skausmas ir būtų išvengta komplikacijų. Nustatant diagnozę, ypatingai atkreipkite dėmesį į apendicito simptomus. Jeigu jums atrodo, kad skausmo sukėlėjas apendicitas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Į viršų

 

4. Cholecistitas

Kas tai – cholecistitas?

Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas) – tai ūminis arba lėtinis bakterijų sukeltas uždegimas, kai tulžies pūslės sienelėje atsiranda uždegiminių pokyčių, kuriems progresuojant tulžies pūslėje susikaupia pūlių, ji gangrenuoja ar prakiūra.

Cholecistito simptomai:

Labiausiai paplitęs ūmus cholecistito simptomas, kai skausmas kyla pilvo viršutinėje dalyje ir plinta toliau į dešinę mentį. Nors  skausmas gali būti nepastovus, priminti koliką(banguoti),  tačiau ilgainiui pereina į pastovų. Ūmaus cholecistito atveju pacientai skundžiasi pykinimu, vėmimu, karščiavimu. Vyresni pacientai skausmo ir karščiavimo gali ir nejausti ir lokalus jautrumas, gali būti vieninteliu simptomu.

Cholecistito profilaktika

Geriausias būdas išvengti cholecistito – taisyklinga dieta. Ji padeda išvengti tulžies akmenų.

Cholecistito diagnozė ir gydymas

Kai tulžies pūslės akmenys užkemša lataką, dažniausiai kyla cholecistitas. Dėl gydymo metodo ir taktikos reiktų konsultuotis su gydytoju, nes kartais reikalingas chirurginis įsikišimas. Medikamentus galima vartoti ir ūminių ir lėtinių atvejų gydymui.

Į viršų

 

5. Pilvo skausmai, susieję su kepenų problemomis

Kas tai – kepenys?

Kepenys – tai organas, kuris yra už dešiniojo šonkaulių lanko, po diafragma, pilvo ertmės dešinėje pusėje.

Kepenys vaidina svarbų vaidmenį medžiagų apykaitos procese ir atlieka daug įvairių funkcijų, įskaitant glikogeno(angliavandenis) kaupimą, plazmos baltymų sintezę ir vaistų detoksikaciją. Jos gamina tulžį, kuri yra svarbi virškinimo procese. Kepenys atlieka įvairias biochemines reakcijas ir reguliuoja jas.

Kepenys – tai didžiausias vidaus organas, kuris palaiko jūsų gyvybę. Jos atlieka daugiau nei šimtą įvairių kūno funkcijų ir yra gan jautrios kai kurioms ligoms. Laimė, dauguma jų yra labai retos, tačiau kelios jų yra ypač paplitusios, pavyzdžiui, hepatitas, cirozė, su alkoholiu susiejusios ligos ir kepenų vėžys.

Kitos svarbios kepenų funkcijos:

 

 • įvairių kraujo funkcijų reguliavimas, įskaitant riebalų atsargų transportavimą;
 • papildomas vitaminų, mineralų ir cukraus atsargų kaupimas;
 • esant būtinybei, greita energijos gamyba;
 • cholesterolio gamyba ir jo išsiskyrimo kontrolė;
 • alkoholio išvalymas iš organizmo;
 • taisyklinga cheminių medžiagų ir vaistų lygio kontrolė ir palaikymas kraujyje;
 • hormonų pusiausvyros kontrolė ir palaikymas;
 • geležies saugykla.

 

Skausmo kepenyse simptomai:

Skausmas kepenyse susijęs su ūmiu kepenis dengiančios membranos padidėjimu ir ištempimu. Tai nutinka ūmaus virusinio hepatito arba ūmios stazės atveju kepenyse ir yra susieję su širdies nepakankamumu arba kepenų venų užsikimšimu. Esant tokiems skausmams nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad šis atliktų tyrimus ir paskirtų gydymą.

Į viršų

 

 6. Pankreatitas

Kas tai – kasa?

Kasa yra didelė liauka, esanti už skrandžio ir dvylikapirštės žarnos. Dvylikapirštė žarna yra plonojo žarnyno viršutinė dalis. Kasa per kasos lataką išskiria virškinimą skatinančius enzimus(virškinimo fermentus) plonojoje žarnoje. Šie fermentai padeda virškinti riebalus, baltymus ir angliavandenius. Kasa į kraują išskiria hormonus: insuliną ir glikagoną. Šie hormonai padeda organizmui su maistu pasisavinti gliukozę(cukrų) ir ją paversti energija.

Kas tai – pankreatitas?

Pankreatitas – tai dėl įvairių priežasčių atsiradęs ūminis ar lėtinis kasos uždegimas. Esant ūminiam kasos uždegimui, staiga žūsta kasos ląstelės, agresyvūs kasos fermentai pradeda ardyti, „virškinti“ kasą, patenka į kraują, sukeldami sisteminį (viso organizmo) pažeidimą. Lėtinio kasos uždegimo metu žuvusių kasos ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys, kasa randėja, mažėja jos fermentų gamyba ir vystosi lėtinis kasos nepakankamumas.

Pankreatito sukėlėjai:

Labiausiai paplitę sukėlėjai yra tulžies akmenys, besaikis alkoholio vartojimas, keleto medikamentų vartojimas, opų uždegimas ir medžiagų apykaitos ligos. Tačiau lėtinio pankreatito pagrindinė priežastis yra besaikis alkoholio vartojimas (maždaug 80%).

Pankreatito simptomai:

Ūmus pankreatitas paprastai prasideda nuo skausmo pilvo viršutinėje dalyje, kuris gali tęstis keletą dienų. Pilvo skausmai gali būti stiprūs ir virsti nuolatiniais, taip pat išplisti į nugarą arba kitas vietas. Jie būna staigūs ir stiprūs, gali sustiprėti valgant. Žmonės, kurie serga ūminiu pankreatitu atrodo labiau pavargę. Kiti simptomai:

 

 • išsipūtęs ir jautrus pilvas;
 • pykinimas;
 • vėmimas;
 • karščiavimas;
 • pagreitėjęs pulsas.

 

Sunkesniais atvejais gali pasireikšti dehidratacija ir žemas kraujospūdis.

Daugumai žmonių, sergančių lėtiniu pankreatitu, pastebimi pilvo skausmai, bet kai kurie jo nejaučia visai. Skausmas gali sustiprėti valgant arba geriant, gali plisti į nugarą ir tapti pastovus. Kartais ligai progresuojant, pilvo skausmai išnyksta, nes kasa nustoja gaminti virškinimą skatinančius enzimus. Kiti simptomai: pykinimas, vėmimas, svorio kitimas ir riebalingos išmatos.

Ūminis pankreatitas kyla staiga ir trumpam, po to išnyksta. Lėtinis pankreatitas savaime neišnyksta, o lėtai naikina kasą, kartais sukeldamas ir rimtas komplikacijas. Sunkesniais atvejais atsiranda kraujavimas, audinių pažeidimai, infekcijos, pseudocistos ir skysčio sankaupos. Toksinai ir enzimai gali pakliūti į kraujotaką, o tai kenkia širdžiai, kepenims, inkstams ir kitiem organams.

Pankreatito diagnozė, gydymas ir profilaktika: 

Ūminis pankreatitas gydomas stacionare, nutraukiamas paciento maitinimas per burną, maistinės medžiagos pateikiamos intraveniniais skysčiais, kad būtų išvengta skysčių netekimo ir būtų kontroliuojamas skausmas. Tik patekęs į skrandį maistas skatina kasą gaminti virškinimo fermentus, todėl nutraukus maisto patekimą, kasa gali pailsėti.

Įvairių medicininių priemonių: endoskopavimo(gydymas naudojant prietaisą, patekti į virškinimo traktą) ir galimos chirurginės intervencijos dėka, galima kontroliuoti lėtinio pankreatito eigą. Gydymas nukreiptas į ligos priežastis, skausmo ir malabsorbcijos(sutrikęs maisto pasisavinimas) mažinimą. Labai svarbu prisilaikyti gydytojo nurodymų dėl dietos ir valgymo režimo, vengti riebaus, aštraus maisto ir valgyti nustatytu laiku. Labai svarbu nutraukti alkoholio vartojimą.

 

Į viršų

 

7. Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS)

Kas tai – dirgliosios žarnos sindromas?

Dirgliosios žarnos sindromas, tai apatinės žarnyno dalies veiklos sutrikimų derinys. Šis sindromas yra labai paplitęs, bet tik labai nedidelė žmonių dalis bando išsigydyti.

Maždaug 20 – 30% pasaulio gyventojų ir 15% vaikų kenčia nuo DŽS, jis dažniau pasireiškia moterims ir vyresniems nei 30 metų žmonėms.

Dirgliosios žarnos sindromo priežastys:

Yra keletas DŽS priežasčių – žarnyno raumenų veiklos sutrikimai ir padidėjęs jaudrumas žarnyno judesiams. Šio sindromo išsivystymą skatina ląstelienos trūkumas maiste, emocinis stresas, vaistai nuo viduriavimo, infekcinės kilmės viduriavimo priepuoliai arba kitos pilvo infekcijos. Dažnai DŽS gali paūmėti būtent dėl emocinio streso.

Dirgliosios žarnos sindromo simptomai:

DŽS simptomai apibūdinami, kaip pilvo skausmo ir sutrikusios žarnyno veiklos kombinacija. Pilvo skausmas gali būti bukas, stiprus, kankinantis, besitęsiantis keletą minučių arba ištisą dieną, kartais gali trukdyti miegoti. DŽS būdingas ypatingas jaudrumas skausmui žarnyne ir žarnyno veiklos sutrikimams, kuris sukelia viduriavimą, vidurių užkietėjimą arba abu kartu. DŽS skausmas pasireiškia kartu su pykinimu be vėmimo, virškinimo ir šlapinimosi sutrikimais, ginekologiniais simptomais ir galvos skausmu. Pacientui gali pasireikšti ir kiti simptomai, pvz., nuovargis, miego sutrikimai, depresija ir nerimas.

Dirgliosios žarnos sindromo diagnozė, gydymas ir profilaktika:

Ląsteliena turtinga dieta, tirpstanti, grūdinių augalų ląsteliena, pavyzdžiui, sėlenų panaudojimas, kuris normalizuoja žarnyno veiklą, yra pagrindinė profilaktikos ir terapijos priemonė. Pagrindinis DŽS gydymo tikslas yra sumažinti simptomus, todėl gydymo metu iš valgiaraščio būtina išbraukti angliavandenius (laktozę, fruktozę ir sorbitolį).

Keletą medikamentų (mažinančių spazmus, antidepresantų ir reguliuojančių žarnyno veiklą) galima vartoti pagal gydytojo nurodymus. Labai svarbu suvokti šios ligos esmę, pritaikyti ir pakeisti jūsų įpročius.

Į viršų

 

8. Perteklinė dujų gamyba

Kas tai – dujų perteklius?

Visų mūsų žarnyne kaupiasi dujos, bet dalis žmonių kenčia nuo padidintos ir nuolatinės dujų gamybos. 

Kas sukelia dujų pertekliaus susidarymą?

Žmonėms padidėja dujų gamyba, nes jų organizme yra daugiau ją sąlygojančių bakterijų, nei kitų žmonių organizmuose. Dujos gali kauptis skrandyje ir žarnyne tik dviem būdais: oras gali būti nuryjamas arba tai – žarnyno bakterijų produktas. Bakterijos gamina dujas iš maisto, kuris suvalgomas, bet nesuvirškinamas ir neabsorbuojamas. 

Padidintos dujų gamybos simptomai:

Vienintelis aiškus padidinto dujų kiekio požymis yra jų kaupimasis su arba be pilvo apimties padidėjimo.

Kai kurie žmonės jaučia, pilvo pūtimą, kiti – patiria pilvo mėšlungį, raugėja. Tačiau pilvo pūtimą, mėšlungį ir raugėjimą dažnai sukelia ne dujos, o kitos priežastys, pvz., blogai išsivystęs skrandis, žarnyno obstrukcija arba sutrikusi žarnyno raumenų veikla. 

Perteklinio dujų kaupimosi diagnozė, gydymas ir profilaktika:

Norint išvengti padidintos dujų gamybos, reikia sumažinti nuryjamą oro kiekį, gerai sukramtyti maistą ir nuryti jį sučiaupta burna, skysčius gerti per šiaudelį. Tačiau neįrodyta, kad nors viena ši technikų būtų efektyvi.

Į viršų

 

9. Virusinis gastroenteritas 

Virusinis gastroenteritas yra skrandžio ir žarnyno infekcija, kurią sukelia virusas. Infekcijos požymiai yra viduriavimas ir vėmimas. Dažnai vadinama „skrandžio gripu”.

Virusinio gastroenterito sukėlėjai:

Virusinį gastroenteritą sukelia keletas virusų rūšių. Labiausiai paplitę yra:

 

 • Roto virusas – labiausiai paplitęs vaikų gastroenterito sukėlėjas. Juo gali užsikrėsti ir suaugę.
 • Norwalk virusas – sukelia viduriavimo pliūpsnius. Paplitęs tarp mokyklinio amžiaus vaikų.

 

Šiuo virusu užsikrečiame per užterštą vandenį ar maistą.

Į viršų

 

10. Apsinuodijimas maistu

Kas tai – apsinuodijimas maistu?

Apsinuodijimas maistu,- tai pasekmė vartojant nekokybišką, netinkamai termiškai apdorotą, maistą, kuris buvo užkrėstas mikroorganizmais bei jų toksinais.

Kas sukelia apsinuodijimą maistu?

Apsinuodijimo maistu žinomos priežastys skirstomos į dvi kategorijas: infekcinės ir toksinės.

 

 • Infekcijų sukėlėjai yra virusai, bakterijos ir parazitai.
 • Toksiniai sukėlėjai yra nuodingi grybai, netinkamai paruošti egzotiniai patiekalai (pavyzdžiui, barakuda) arba pesticidai ant vaisių ar daržovių.

 

Maistas yra prastos kokybės, jei jį netinkamai paruošia arba, jeigu jis laikomas antisanitarinėse sąlygose. Rankų neplaunantys maisto gamintojai yra tiesioginiai virusų platintojai. Neteisingai sufasuotas maistas, saugomas netinkamoje temperatūroje, netinka vartojimui. Maisto užkrėtimas gamybos metu yra dažnesniausia ligų priežastis, kuri siejama su nekokybišku maistu. Keletas dažniausiai pasitaikančių sukėlėjų pakliūna į maistą per vandenį. Vandenyje gali būti Shigella, hepatito A sukėlėjai ir Giardia lamblia, Cryptosporidium parvum parazitai. Į maistą bakterijos patenka ir po kontakto su gyvūnais, ypatingai musėmis, graužikais ir tarakonais.

Apsinuodijimo maistu simptomai

Apsinuodijimo maistu simptomai priklauso nuo suvalgyto maisto kiekio ir nuodingųjų medžiagų. Simptomai pasireiškia anksti – per 30 minučių arba vėliau, kuomet subloguojama po kelėtos dienų ar savaičių. Nuodingosios medžiagos paprastai sukelia pykinimą, vėmimą, viduriavimą ir mėšlungį pilve. Paprastai apsinuodijimas maistu nėra rimtas ir tęsiasi 24 – 48 valandas.

Į viršų

 

11. Peritonitas (pilvaplėvės uždegimas)

Kas yra peritonitas?

Peritonitas – tai ūminis visos pilvaplėvės (pilvo ertmę iš vidaus dengiančio dangalo) ar tik jos dalies uždegimas, dėl kurio pilvo ertmėje atsiranda skaidraus, o ligai progresuojant – pūlingo uždegiminio skysčio.

Peritonito priežastys:

Kai bakterijos sukelia infekcijos išplitimą pilvo ertmėje iš kokio nors kito anksčiau užkrėsto organo. Pilvo ertmę dengiančio dangalo (pilvaplėvės) uždegimą gali sukelti tulžis dėl tulžies pūslės uždegimo, virškinimą skatinantys fermentai ir kasos arba skrandžio rūgštys, kurios pakliūna į pilvo ertmę per performuotą skrandžio opą.

Peritonito simptomai:

Simptomai paprastai pasireiškia labai anksti  – pykinimas, vėmimas ir pilvo pūtimas ir karščiavimas, taip pat dehidratacija ir šokas.

Peritonito diagnostika, gydymas ir profilaktika

Riziką susirgti peritonitu galima sumažinti laiku gydant pilvo organų ligas, nelaukiant kol išsivystys komplikacijos. Jeigu įtariate peritonitą, nedelsdami pradėkite gydymą ligoninėje.

Gydymui taikoma intraveninė terapija, antibiotikai arba, kai tiksliai žinomas peritonito sukėlėjas, chirurginė intervencija.  

Į viršų

 

12. Žarnų nepraeinamumas

Kas tai?

Žarnų nepraeinamumas – tai būklė, kai sutrinka žarnų turinio slinkimas link išangės.

Žarnų nepraeinamumo rūšys:

Žarnų nepraeinamumas gali būti dinaminis (kai išnyksta žarnyno motorika) ir mechaninis (kai žarnyno turinio slinkimui trukdo kliūtis žarnose ar už jų ribų). Taip pat skiriamas  ūminis ir lėtinis žarnų nepraeinamumas.

Mechaninis žarnų nepraeinamumas susidaro, kai užkemšamas žarnynas bet kurioje jo srityje. Priežastis gali būti žarnų susisukimas arba susivėrimas volvulus ar auglys žarnyno viduje ar išorėje. Gydymas – chirurginė intervencija.

Dinaminis žarnyno nepraeinamumas susiejęs su žarnyną intervuojančiųjų nervų veiklos sutrikimais, kurie sukelia žarnyno raumenų paralyžių. Tai gali sukelti chirurginės operacijos klaida, medikamentai, traumos arba infekcijos.

Žarnų nepraeinamumo simptomai:

Žarnų nepraeinamumo simptomai yra pilvo pūtimas, pykinimas, stiprus vidurių užkietėjimas, apetito praradimas ir spazmai.

Žarnų nepraeinamumo diagnozė

Gydytojas gali diagnozuoti žarnų nepraeinamumą, pasiklausęs žarnų veiklos – peristaltikos stetoskopu. Jeigu gydytojas negirdi jokių garsų arba jų yra labai nedaug, tada įmanoma, kad kaltininkas yra žarnų nepraeinamumas. Kartais gydytojai, įvertinę padėtį, taiko kolonoskopiją (storosios žarnos tyrimą elastiniu zondu).

Žarnų nepraeinamumo gydymas:

Daugumai mechaninių pažeidimų atvejų reikalingas chirurginis gydymas, bet esant dinaminiam nepraeinamumui problema išsprendžiama tik keliais atvejais. Dėl žarnų nepraeinamumo susikaupusias dujas ir skystį galima neutralizuoti. Kartais per analinę angą į storąją žarną įvedamas vamzdelis, tam kad sumažinti slėgį. Vamzdelį taip pat vedamas per nosį į skrandį arba tiesiąją žarną, tokiu būtų išsiurbiant orą ir sumažinant slėgį ir pūtimą. Po tokių procedūrų ligoniui neleidžiama nieko valgyti arba gerti tol, kol žarnyne neatsistato įprastinės funkcijos.

 

Į viršų

 

 

13. Skrandžio skausmai, nesusieję su opa

Kas tai – skrandžio skausmai?

Kartais apsilankymo pas gydytoją metu žmonės skundžiasi skrandžio skausmais, kuriuos, jų manymu, galėjo sukelti opa. Nors pacientas skundžiasi stipriais viršutinės pilvo dalies skausmais, diagnostika neparodo opos ar kitos virškinamojo trakto problemos. Jei taip nutinka, tuomet tai galėtų būti paciento virškinamojo trakto sutrikimo pobūdis, vadinamas tiesiog skrandžio skausmu, kuris nėra susiejęs su opa.

Formaliai ši būsena yra žinoma, kaip neopinė dispepsija. Terminas dispepsija kilęs iš graikų kalbos žodžio „dis-PEP-se-uh“, kur „dys“ reiškia – sudėtingas ir „peptein“ reiškia – suvirškinti.

Neopinis skausmas skrandyje kartais yra ilgalaikis (lėtinis) virškinimo trakto veiklos sutrikimas – stemplėje, pirmojoje plonosios žarnos dalyje (dvylikapirštėje žarnoje) ir skrandyje. Simptomai ir požymiai yra panašūs į skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos, pavyzdžiui, skausmas ir / ar diskomforto jausmas viršutinėje pilvo dalyje, kuris dažnai pasireiškia kartu su pilvo pūtimu, raugėjimu ir pykinimu.

Skrandžio skausmo sukėlėjai:

Tikrasis skrandžio skausmo sukėlėjas nėra žinomas. Kai kuriais atvejais skausmas kyla po virusinės infekcijos, tačiau retai. Gydytojai tai vadina funkciniais sutrikimais, kurie susieję su kuria nors specifine liga. Tačiau yra pagrindas manyti, kad paprasti pilvo skausmai ir sukėlėjai gali būti skatinamieji faktoriai ir su opa nesusijusių skrandžio skausmų atveju.

Skrandžio skausmo simptomai:

Skrandžio skausmas gali kilti be jokios priežasties. Kaltininkė gali būti ir momentinė problema, pvz., per greitas valgymas, persivalgymas ar stresas. Daugumai žmonių skrandžio skausmo simptomai trunka trumpai ir jie yra išgydomi.

Skrandžio skausmui būdinga:

 

 • Deginantis ar diskomforto jausmas viršutinėje pilvo dalyje ar žemiau krūtinkaulio, kuris praeina pavalgius ar suvartojus rūgštį neutralizuojančių medžiagų;
 • Pilvo pūtimas;
 • Raugėjimas;
 • Dujos (dujų kaupimasis);
 • Pilnumo jausmas;
 • Pykinimas.

 

Kenksmingas gyvenimo būdas taip pat gali sukelti skrandžio skausmus. Stresas, nerimas, netaisyklinga dieta, nepakankamas poilsis, mankštos trūkumas gali paaštrinti simptomus ir požymius.

Į viršų

 

14. Divertikulitas

Kas tai – divertikulitas?

Divertikulitas – tai liga, kuri lokalizuojasi storojoje žarnoje. Ji išsivysto iš divertikuliozės, kuri formuoja maišelius – divertikulus ant išorinės storosios žarnos sienelės. Divertikulitas susidaro tuomet, kai prasideda šių maišelių uždegimas.

Divertikulito simptomai:

Uždegimas divertikuluose sukelia labai didelį skausmą (įprastai dešinėje pusėje viršutinėje pilvo dalyje) ir karščiavimą, kuris gali pasireikšti kartu su pykinimu ir viduriavimu.

Divertikulito gydymas:

Paprastai divertikulitą gydo labai atsargiai, sumažinant skrandžio krūvį (nenaudojant maisto) ir naudojant plataus spektro antibiotikus, kurie veikia kartu su anaerobinėmis bakterijomis ir  Gram-negatyviomis lazdelėmis. Tačiau esant pakartotiniam aštriam protrūkiui ar komplikacijai, pavyzdžiui, peritonito, absceso ar fistulių atveju, būtinas chirurginis įsikišimas.

Į viršų

 

15. Abdominalinės (pilvo) aortos aneurizma

Kas tai – pilvo aortos aneurizma?

Abdominalinės (pilvo) aortos aneurizma (AAA) , tai – terminas, kuris naudojamas, apibūdinant pilvo aortos praplatėjimą, kuris būna maždaug 50% didesnis, nei normalaus diametro. Normalus aortos diametras yra 2 cm. Aortos praplatėjimą sukelia aortos sienelių degeneratyviniai procesai (aterosklerozė ir hipertonija).

Pilvo aortos aneurizmos sukėlėjai:

Labiausiai paplitusi priežastis yra arterijos sienelės susilpnėjimas, kuris dažnai susijęs su ateroskleroze, kartais su trauma. Rūkymas yra vienas didžiausių rizikos faktorių, taip pat hipertonija, amžius, šeimos ligos istorija ir vyro lytis įtakoja aneurizmos susidarymą.

Simptomai ir požymiai:

Pilvo aortos aneurizma neturi jokių simptomų tol, kol ji plyšta. Tuomet kyla stiprūs, gilūs, duriantys skausmai.

Gydymas:

Gydymas priklauso nuo ligos sudėtingumo, kuris susijęs su aortos plyšimo rizika. Plyšimo atveju  būtinas chirurginis įsikišimas.

Į viršų

 

16. Ūmi žarnų pasaitų išemija

Žarnų pasaitų kraujagyslės aprūpina žarnas krauju. Ūmi žarnų pasaitų išemija yra būsena, kuomet žarnų pasaitų kraujagyslės nebegali pilnaverčiai aprūpinti žarnų krauju. Ūmią ligos formą sukelia staigus arterijų užsikimšimas trombais (kraujo krešuliais) ar embolais.

Simptomai:

Iš pradžių didžiajai pacientų daliai, kartu su ūmia žarnų pasaitų išemija, pasireiškia vėmimas ir stiprūs pilvo skausmai. Viršutinė žarnų pasaitų arterija aprūpina didžiąją žarnų dalį krauju, todėl išemijos atveju skausmai būna itin stiprūs ir ypatingai tada, kuomet spaudžiamos pilvo priekinės sieneles. Pilvas taip pat gali šiek tiek išsipūsti. 

Gydymas:

Ūmios žarnų pasaitų išemijos gydymas paprastai būna chirurginis, nes tik tokiu būdu atnaujinamas kraujo tekėjimas ir apsaugomos pažeistos žarnų dalys.