Skausmas veido srityje

Spausdinti Spausdinti | Produktai
August 28, 2012

 

Kas tai?

Kas sukelia veido srities skausmus?

1. Ūminis sinusitas

2. Trišakio nervo neuralgija

3. Žandikaulio sąnarių skausmas

4. Akių skausmas

5. Skausmas nosyje

 

Kas tai?

Veido srities skausmas – tai skausmas, juntamas veide arba kurioje nors veido dalyje pavyzdžiui, nosyje, akyse ir pan. Veido srities skausmas gali būti vienas pirmųjų sunkių neurologinių ligų simptomų.

Į viršų

 

Kas sukelia veido srities skausmus?

Pacientams konstatuojamas kelių rūšių veido srities skausmas. Vienas iš jų yra trišakio nervo neuralgija (aštrus, staigus skausmas vienoje veido pusėje). Skausmas veide gali būti nuolatinis ir pasireikšti kartu su galvos skausmo sindromais.

Į viršų

 

Veido skausmo rūšys

1. Ūminis sinusitas

Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Sinusitai klasifikuojami į ūminius ir lėtinius.

Ūminiai sinusitai skirstomi į serozinius, kai antį užpildo serozinis, kiek tąsokas ar vandeningas sekretas, ir pūlingus, kai antį užpildo tiršti, tąsūs pūliai. Dažniausiai ūminį sinusitą sukelia šie viršutinių kvėpavimo takų mikrobai: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis bei Staphylococcus pyogenes, retai Escherichia coli. Dažniausiai sinusitui išsivystyti dirvą paruošia nosies virusinės ligos. Jei ūminė sloga užsitęsia ilgiau kaip 10-12 dienų, galima galvoti apie prisidėjusį sinusitą. Ligai atsirasti padedantys faktoriai – nosies ertmės anatominių struktūrų nukrypimas nuo normos.

 

1. Akytkaulio sinusas  2. Pleištakaulio sinusas  3. Kaktos sinusas  4. Žandinis sinusas

Kai kurie labiausiai paplitę ūminio sinusito požymiai ir simptomai:

 

 • Pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį
 • Karščiavimas
 • Nosies gleivinės paburkimas
 • Pūlių tekėjimas iš nosies
 • Snargliavimasis
 • Skausmas kaktoje
 • Skausmas nosies šaknyje
 • Skausmas akiduobėse
 • Kaktos odos virš antakio patinimas
 • Skruosto patinimas

 

Jei šie simptomai užsitęsė ilgiau nei savaitę, visai įmanoma, kad jums išsivystė sinusitas.

 

Kaip gydyti skausmus?

Jeigu  sergate sinusitu, šie patarimai palengvins simptomus:

 

 • Kvėpuokite garais. Įkvėpkite žaliosios arbatos garų pro nosį keletą kartų per dieną, tai stimuliuos skysčio cirkuliaciją sinusuose. Palenkite kelioms minutėms galvą virš dubens su karšta arbata, apgaubkit galvą rankšluosčiu, giliai kvėpuokite.
 • Naudokite kompresus. Dėkite šiltus, drėgnus kompresus aplink nosį, skruostus ir akis, taip sumažinsite veido skausmus.

 

 

Profilaktika

Pasinaudokite šiais patarimais, kad sumažėtų rizika susirgti sinusitu:

 

 • Sumažinkite riziką susirgti kvėpavimo organų infekcijomis. Venkite artimų kontaktų su žmonėmis, kurie yra peršalę. Reguliariai plaukite rankas, skiepykitės nuo gripo.
 • Nerūkykite. Tabakas gali sukelti nosies ir sinusų gleivinių dirginimą ir uždegimą. Uždegimas gali blokuoti nosies landas ir sinusų angas.
 • Venkite kvėpuoti užterštu oru. Vidiniai ar išoriniai teršalai ore gali dirginti ir sukelti plaučių ir nosies bei sinusų uždegimą.
 • Naudokite oro drėkintuvus. Jei jūsų namuose oras sausas, kaip įprasta karštomis dienomis, naudokite oro drėkinruvus. Taip sumažinsite sinusito grėsmę. Įsitikinkite, kad oro drėkintuvas yra švarus ir be dulkių.

 

Į viršų

 

2. Trišakio nervo neuralgija

Trišakio nervo neuralgija – tai liga, pasižyminti aštriais veido skausmų priepuoliais, trunkančiais nuo kelių sekundžių iki maždaug minutės. Vieniems pasireiškia lengvi, nereguliarūs skausmo priepuoliai, kitiems jie gali būti dažni ir stiprūs lyg elektros šokas. Tarp paaštrėjimo periodų gali būti dienų, savaičių, net metų pertraukos, kuomet skausmo priepuolių nėra.

 Pacientai, kurie sirgo trišakio nervo neuralgija, skausmus aprašo taip:

 

 • Žaibas arba elektros šokas
 • Aštrūs, staigūs skausmai
 • Peilio dūrimas
 • Lyg veide būtų elektros laidai

 

Trišakio nervo neuralgija paprastai pasireiškia vienoje veido pusėje, vienos šakos zonoje.

Liga vadinama trišakio nervo neuralgija todėl, kad skausmai veido srityje yra susiję su trišakio nervo arba trišakiu nervų išsišakojimu. Šis nervas nulemia ir nukreipia kai kuriuos pojūčius (skausmo, prisilietimo, temperatūros ir kitus) iš veido srities odos ir gleivinių į smegenis. Skausmas atsiranda dėl trišakio nervo uždegimo ir pažeidimo.

 

1. Trišakis nervas  2. Akies nervas  3. Viršutinio žandikaulio nervas  4. Apatinio žandikaulio nervas

Trišakis nervas išėjęs iš smegenų, pasidalina į tris mažesnes šakas, kurios nulemia ir nukreipia veido odos ir gleivinių pojūčius:

 

 • Pirma šaka nukreipia pojūčius iš veido viršutinės dalies – akių, viršutinių vokų ir kaktos.
 • Antra šaka nukreipia pojūčius iš apatinių vokų, skruostų, šnervių, viršutinių lūpų, viršutinių dantenų.
 • Trečia šaka nukreipia pojūčius iš žandikaulio, apatinės lūpos, apatinių dantenų.

 

Trišakio nervo neuralgija labiau pasireiškia moterims. Taip pat vyresniems nei 50 metų žmonėms.

Vaistų vartojimas yra pradinis neuralgijos gydymas (ibuprofenas arba diklofenakas). Vaistai yra efektyvūs, nes sumažina ir blokuoja skausmų signalus, kurie siunčiami į smegenis. Tačiau, kartais, vaistų terapija nėra efektyvi, todėl nervų kompresijos gydymui reikalinga chirurginė operacija.

Į viršų

 

3. Žandikaulio sąnarių skausmas

Žandikaulio sąnariai naudojami šimtus kartų per dieną, kuomet mes kandam, kramtom, kalbamės ar žiovaujame. Tai vieni iš labiausiai naudojamų sąnarių mūsų kūne.

Žandikaulio sąnarių ligos – sudėtinga problema. Ji gali pasireikšti kaip miofascialiniai skausmai arba Kosteno sindromas. Sąnarius judina raumenys, todėl žandikaulio sąnarių problemas gali sukelti sustingimą, galvos, ausų skausmus, kramtymo problemas, net blokuoti smakro judesius.

Žandikaulio sąnarių funkcijos sutrikimus ir skausmus sukelia daugelis priežasčių, įskaitant ir žalingus įpročius:

1.       Griežimas dantimis ir stiprus sukandimas, kuris sustiprina žandikaulio sąnario kremzlės nenaudojimą.

2.       Ilgas ir dažnas kramtomosios gumos kramtymas arba nagų kramtymas.

3.       Dantų problemos ir netaisyklingas sąkandis. Pacientai gali skųstis tuo, kad sunku sukąsti dantis, kad pasikeitė sukandimas. Kramtymas tik viena puse gali būti žandikaulio sąnarių problemų priežastis.

4.       Žandikaulio trauma. Anksčiau sulaužytas žandikaulis ar veido kaulai.

5.       Stresas.

Žandikaulio sąnarių ligos dažnai susijusios su nesubalansuotais žandikaulio raumenimis, žandikaulio raumenų spazmais. Simptomai yra lėtiniai ir gydant reiktų kovoti su simptomus sukeliančiais faktoriais.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai, kuriuos sukelia žandikaulio sąnarių disfunkcija, yra:

Galvos skausmai: 80% pacientų su žandikaulio sąnarių sutrikimais skundžiasi galvos skausmais, o  40% dėl skausmų veido srityje. Skausmas gali padidėti išsižiojant arba sučiaupiant burną. Šaltas oras arba oro kondicionierius gali sustiprinti raumenų susitraukimą ar skausmus veide.

Ausų skausmai: 50% pacientų su žandikaulio sąnarių sutrikimais skundžiasi ausų skausmais.

Garsai: Griežimas dantimis, stiprus sukandimas ar krepitaciniai garsai yra dažnai pastebimi pacientams, kurie skundžiasi žandikaulio sąnarių sutrikimais.

Svaigimas: 40% pacientų su žandikaulio sąnarių sutrikimais skundžiasi nedideliu galvos svaigimu arba pusiausvyros sutrikimu. Tokios kilmės svaigimas dar nėra pakankamai ištirtas.

Ausų užgulimas: 33% pacientų su žandikaulio sąnarių sutrikimais jaučia ausų užgulimą, lyg ausys būtų užkištos, panašiai kaip kylant ir leidžiantis lėktuvu.

Gydymas

Dažniausiai ūminius sąnarių skausmus gydo šilumos ar šalčio terapija, neaštrių patiekalų dieta, ir:

    1. Žandikaulio atpalaidavimas: Labai svarbu nelaikyti dantų sukastų.   

    2. Šilumos ir šalčio terapija: Terapija padeda sumažinti raumenų sąstingį ir spazmus. Po sąnarių traumos patariama naudoti ledo kompresą.   

    3. Vaistai: Vaistai nuo uždegimo (ibuprofenas ar diklofenakas).   

    4. Fiziniai pratimai: pasyvus žandikaulio sučiaupimas ar atvėrimas, masažas, elektrostimuliacija, kuri padeda sumažinti skausmus ir padidina sąnarių judesių amplitudę.   

    5. Įtempimo reguliavimas   

    6. Okliuzinė terapija: specialiai sukurtas akrilinis indėklas tarp dantų kurią patariama naudoti miego metu arba visą dieną. Priemonė subalansuoja ir sustiprina sukandimą, sumažina griežimą dantimis.   

    7. Sąkandžio korekcija: stomatologinė terapija, pavyzdžiui, ortodontija, kuri gali sutvarkyti sukandimą.    

    8. Chirurginis gydymas.

Į viršų

 

4. Akių skausmas

Akių skausmas – tai labiausiai paplitusi lankymosi pas oftalmologą (gydytoją, kuris specializuojasi akių ligų gydyme ir chirurgijoje) priežastis. Skausmai akyse būna deginantys, aštrūs, graužiantys, kartais jaučiamas svetimkūnio akyje pojūtis.

 

1. Krumplynas  2. Lęšiukas  3. Ragenos priekinis paviršius  4.Akies rainelė  5.Priekinė akies kamera  6. Stiklakūnis  7. Odena  8. Gyslainė  9. Tinklainės kraujagyslė  10. Regos nervas

Akių skausmus galima padalinti į dvi plačias kategorijas: okuliarinius ir orbitalinius skausmus.

·          Okuliariniai skausmai – tai skausmai, susieję su akies paviršiaus išorinėmis struktūromis.

 

 

 • Konjunktyvitas – tai akių junginės uždegimas. Akių junginė – plona, skaidri jungiamojo audinio plėvelė, kuri iškloja viršutinio ir apatinio akies vokų vidinius paviršius ir jungia vokus su akies obuoliu. Ligos simptomai: akių paraudimas, ašarojimas, gerklės skausmas, nežymus karščiavimas, akių skausmas, svetimkūnio pojūtis akyje, išskyros iš akių, limfmazgių padidėjimas, akių niežėjimas, mazgeliai akių junginėje.
 • Ragenos abrazija (nubrozdinimas) ir uždegimas – tai taip pat labai paplitusi skausmų priežastis. Ragena yra akies šviesą praleidžiantis paviršius. Abrazija pasireiškia dėl ragenos paviršiaus nubrozdinimų, pavyzdžiui, svetimkūnio akyje arba ilgo kontaktinių lęšių nešiojimo.
 • Cheminiai ir ugnies nudegimai – tai labai rimti skausmų sukėlėjai. Cheminiai nudegimai gali atsirasti dėl rūgštinių ar šarminių medžiagų patekimo į akis. Ugnies nudegimus gali sukelti stiprūs šviesos šaltiniai, pavyzdžiui, saulės spinduliai.
 • Blefaritas – jam būdingi akių skausmai, kurie atsiranda dėl akies vokų uždegimo, dėl jo yra blokuojamos riebalinės liaukos akies vokų kampučiuose.
 • Miežis sukelia patinimą ir skausmą akyje. Patinimas būna voke ir jis formuojasi dėl uždegiminės reakcijos riebalinėje liaukoje.

 

 

·          Orbitaliniai skausmai, tai – gilūs, buki skausmai už akies arba akyje. Šie skausmus sukelia akių ligos.

 

 

 • Glaukoma – tai akių liga, kuri atsiranda padidėjus spaudimui akies viduje. Būdinga vyresnio amžiaus žmonėms. Su metais tikimybė susirgti glaukoma didėja. Glaukoma išsivysto dėl padidėjusio spaudimo akyje. Spaudimas akyje gali padidėti dėl akies vidinio skysčio išėjimo blokavimo arba padidintos šio skysčio gamybos.
 • Iritas yra rainelės (akies spalvotosios dalies) uždegimas, kuris sukelia gilius akies skausmus.
 • Regos nervo uždegimas. Regos nervas yra akies užpakalinėje dalyje. Uždegimas gali sukelti išsėtinę sklerozę, virusinę arba bakterinę infekciją.
 • Sinusitas yra bakterinė arba viruso sukelta infekcija ančiuose, kuri gali sukelti orbitalinius skausmus.
 • Migrena – tai taip pat labai paplitusi orbitalinių akių skausmų priežastis, kuri yra susijusi su galvos skausmais.
 • Traumos, kuomet į akį patenka svetimkūnis, taip pat automobilių avarijose patirti sužeidimai sukelia rimtas akies traumas ir skausmus.

 

 

Skausmas yra subjektyvus pojūtis, todėl kiekvienas žmogus skirtingai gali paaiškinti skausmus. Žemiau aprašyti kai kurie simptomai, kurie yra susieję su akių ligomis:

 

 

 • Skausmas aplink akis
 • Dalinis arba visiškas regos sutrikimas
 • Padidėjęs jautrumas šviesai
 • Vaizdodvejinimasis
 • Spalvoti ratilai, žiūrint į šviesą
 • Vaizdas išsiliejęs, dėmėtas, su tariamais šešėliais
 • Akių judesių suvaržymas
 • Jautrumas dėl šviesos suaktyvėjimo
 • Stiprūs galvos skausmai, susieję su akių skausmais

 

 

Akių skausmų malšinimas, pasitelkus akių apsaugines priemones

 

 

 • Naudojantis darbo įrankiais, instrumentais, buitine chemija, esant rizikai, kad į akis gali patekti šukės ar kiti smulkūs daiktai, užsidėkite apsauginius akinius.
 • Kaukė apsaugos veidą žaidžiant ledo ritulį ar kitų rizikingų fizinių užsiėmimų metu.
 • Prieš naudodami buitinę chemiją, pavyzdžiui, valymo skysčius, amoniaką ir plovimo priemones, atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją. Taip pat naudodami purškiklius, laikykite juos toliau nuo akių.
 • Vaikai akių traumas gali patirti žaisdami. Tėvų priežiūra yra vienintelė šių traumų profilaktikos apsauga.
 • Dirbant sode ar pjaunant žolę, saugokitės akmenų ir mažų šakų.
 • Jei jus nešiojate kontaktinius lęšius, naudokitės tinkamomis lęšių priežiūros priemonėmis, kad nepatirtumėte akies sužeidimų.

 

 

Į viršų

 

5. Skausmas nosyje

Nosis yra organas, pro kurį kvėpuojame ir uodžiame kvapus. Terminas „nosis” apima tiek išorinę nosį, tiek nosies ertmę.

Nosis turi dvi angas, kurios vadinamos šnervėmis. Nosis ir nosies landos yra atskirtos sienele, vadinama pertvara. Giliai nosyje, netoli galvos kaušo, pertvara susidaro iš labai plonų kaukolės pagrindo.

Arčiau nosies išorės, pertvara yra kremzlinė (kremzlė – elastinga medžiaga, bet kietesnė už odą ar raumenį).

Už nosies išorės, ties veido viduriu, yra vieta, kurios vadinasi nosies ertmė. Ji jungiasi su gerklės užpakaline dalimi. Nosies ertmė atskirta gomuriu (burnos viršutinėje dalyje) nuo burnos.

Nėra ypatingų nosies skausmų rūšių, būna tik skausmų dėl sulaužytos nosies, arba skausmai, kurie atsklinda iš nosies ertmės.

Svetimkūnis nosyje

Kartais vaikai kaišioja į nosį smulkius daiktus, tokius, kaip pupelės, žirniai, saldainiai ar mažos žaislų detalės. Šie svetimkūniai įstringa ir po kiek laiko tampa nematomi.

Atkreipkite dėmesį į vaiko nosies išskyras – jei iš vienos šnervės teka vandeningos išskyros, kurios vėliau sutirštėja, pagelsta, nosis patinsta, tuomet nosyje greičiausiai yra svetimkūnis.

Kartais svetimkūnį galima pašalinti šnypščiant nosį.  Nepavykus to padaryti patiems, patartina kreiptis į gydytoją.

 

 

 • Gydytojui panaikina svetimkūnį, išskyros turėtų dingti.
 • Neduokite vaikams smulkių daiktų ir neleiskite jų kišti į nosį. Pasakykite vaikui, kad jis jus ar kitą suaugusįjį informuotų, jei tai nutiks dar kartą.

 

 

Kreipkitės į gydytoją, jeigu:

 

 

 • Nosis pradeda kraujuoti;
 • Vaikas karščiuoja, skundžiasi ausų skausmu, skausmu skruostų srityje ir aplink akis arba geltonai žaliomis išskyromis iš nosies. Šie skausmai gali būti sinuso arba ausų infekcijos požymiai.

 

 

Lūžusi nosis

Lūžusi nosis – tai lūžis nosies kaulinėje dalyje.

Nosies kaulinės dalies lūžis įvyksta po traumos, sukeltos:

 

 

 • Sportuojant
 • Muštynių metu
 • Avarijos
 • Nukritus

 

 

Lūžusios nosies požymiai:

 

 

 • Skausmas, prisilietus prie nosies
 • Nosies arba veido patinimas
 • Mėlynė ant nosies arba aplink akis
 • Nosies formos deformacija
 • Kraujavimas iš nosies
 • Prisilietus prie nosies, girdimas traškėjimas
 • Skausmas ir sunkumas kvėpuojant.

 

 

Profilaktika

 

 

 • Venkite vartoti alkoholį ar narkotikus. Didelė dalis nosies lūžių, patiriami esant neblaiviame stovyje.
 • Įvertinkite saugumo instrukcijas, dalyvaudami sportiniuose renginiuose.
 • Važiuodami automobiliu, užsisekite saugos diržą.

 

 

Gydymas

Pirmoji pagalba namuose

Šie patarimai padės jums numalšinti skausmą, lūžus nosiai:

 

 

 • Uždėkite ant nosies ledo kompresą ir palaikykite jį maždaug 15 minučių. Šis procesas turėtų būti kartojamas porą kartų per dieną. Uždėkite ką nors šalto ir kartokite tai 1 – 2 dienas po traumos, kad sumažintumėte skausmus ir patinimą. Nedėkite ledo ant odos tiesiogiai, įvyniokite jį į rankšluostį.
 • Naudokite nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, pavyzdžiui, ibuprofeną – jis padės sumažinti skausmą.

 

 

Atsigulkite ant nugaros. Atremkite galvą pagalvėmis arba padėkite knygų po čiužiniu kad išvengtumėte nosies patinimo.