Raumenų skausmas arba mialgija yra dažnas pacientų nusiskundimas. Nemeluosime teigdami, kad kada nors gyvenime kiekvienas iš mūsų patyrėme raumenų skausmą – po fizinio krūvio, traumos ar dėl kitų priežasčių. Dažniausia mialgijos priežastis – per didelis fizinis krūvis, traumos ir infekcinės ligos. [1]
Kas yra raumuo ir kokią funkciją atlieka?
Mūsų organizmą sudaro trys raumenų tipai – lygieji raumenys, širdies raumenys ir skersaruožiai raumenys. Lygieji raumenys dengia vidinius organus. Skersaruožiai raumenys yra treniruojami kasdien – vaikštant, bėgant, lenkiantis, tempiantis, keliant svarmenis ir t. t. Šiuos raumenis turi netgi mažasis pirštelis!
Plonos raumenų skaidulos jungiasi į pluoštus, kurie sudaro mūsų raumenis. Pagrindinė raumenų funkcija – susitraukimas, tai yra gebėjimas pakeisti savo ilgį, kad galėtų atlikti judesį. Kiekvieną dieną mūsų raumenys atlieka trijų tipų susitraukimus: koncentrinį (raumenys sutrumpėja, kai patiria krūvį), ekcentrinį (raumenys pailgėja, kai patiria krūvį) ir izometrinį (susitraukimo metu dėl patiriamo krūvio raumuo nepakeičia savo ilgio) (1 pav.).
Kiekvienas mūsų kūną sudarantis raumuo atlieka konkrečią funkciją. Raumenys skiriasi savo forma. Jie gali būti vėduoklės formos (pavyzdžiui, didysis krūtinės raumuo) ir susijungę į „ryšulėlį“ arba panašūs į „supintą kasą“ (pavyzdžiui, dvigalvis raumuo arba deltinis raumuo).
Kad raumenys būtų savo vietoje, dirbtų kartu su skeletu ir suformuotų funkcionuojančius sąnarius, juos prie skeleto jungia specialūs jungiamieji audiniai, vadinami sausgyslėmis, o kaulus su kaulais jungia raiščiai (2 pav.). [2]
Jei bent viena iš šių anatominių struktūrų patiria pažeidimą, prasideda įvairūs biocheminiai procesai, kurie sukelia skausmą.
Raumenų skausmo priežastys
- Infekcijos: virusinės, bakterinės, grybelinės. Raumenų skausmą gali lydėti tokie simptomai kaip karščiavimas, bėrimas, peršalimas ar virusinis pilvo susirgimas.
- Neuždegiminiai skausmo sindromai: fibromialgija, lėtinio nuovargio sindromas.
- Reumatinės ir autoimuninės ligos: polimiozitas, dermatomiozitas, reumatoidinis artritas, vaskulitas, spondiloartropatija, raudonoji vilkligė.
- Medžiagų apykaitos sutrikimai: osteomaliacija, vitamino C trūkumas.
- Endokrinologinės priežastys: hipotiroidizmas, antinksčių nepakankamumas.
- Vaistai, pavyzdžiui, statinai. Raumenys trumpą laiką gali būti skausmingi po vakcinacijos.
- Psichiatrinės ligos: depresija, nuotaikos sutrikimai.
Lokalizuotos (pvz., tik pėdos ar tik rankos arba tik vieno kojos piršto) mialgijos priežastys:
- fizinis aktyvumas (ypač patyrus per didelį fizinį krūvį),
- minkštųjų audinių pažeidimai (bursitas arba sąnario maišelio uždegimas, sužalojimas ar infekcija),
- miofascialinio skausmo sindromas,
- tokios rimtos ir retesnės priežastys kaip raumenų infarktas ar piomiozitas. [1]
Prieš eidami pas gydytoją, pagalvokite apie atsakymus į kelis toliau pateiktus klausimus.
- Raumenų skausmas prasidėjo laipsniškai ar staiga?
- Ar skausmas prasidėjo dėl susižalojimo, ar dėl priverstinio fizinio aktyvumo?
- Ar raumenų skausmas ir sąstingis yra ryškesni ryte palyginti su diena ir vakaru?
- Ar skauda sąnarių srityje?
- Ar skausmas simetriškas? Kurios kūno vietos skauda?
- Ar skaudanti kūno dalis yra patinusi, paraudusi ir šilta? Kiek skauda palietus skaudantį raumenį?
- Ar be skausmo taip pat patiriate raumenų silpnumą ir mėšlungį?
Nepamirškite pasakyti gydytojui, jei vargina prislėgta nuotaika, vidurių užkietėjimas, silpnumas, karščiavimas ar šiek tiek padidėjusi temperatūra, sąnarių skausmas ir patinimas, jutimo sutrikimai, bėrimas, svorio pokytis, pykinimas, vėmimas ar viduriavimas. Pasakykite gydytojui, kokius vaistus vartojate kasdien.
Jei kurių nors pirmiau minėtų klausimų gydytojas neužduoda, papasakokite patys, nes tai padės gydytojui tiksliau diagnozuoti ir greičiau suteikti pagalbą!
Pirmoji pagalba, kai skauda raumenys
Jei skausmo priežastis yra žinoma, pavyzdžiui, susitrenkėte koją į lovos kraštą ar maratonų sezoną pradėjote per dideliais fiziniais krūviais, skausmą galite numalšinti nereceptiniais vaistais pasikonsultavę su vaistininku. Jei nepatyrėte jokio sužeidimo, patartina kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų skausmo priežastį ir ją pašalintų.
Laukiant vizito pas gydytoją ar konsultacijos pas vaistininką (papasakokite apie turimas gretutines ligas ir kitus kasdien vartojamus vaistus), vieni pagrindinių vaistų nuo skausmo yra nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai. Jų galite įsigyti tabletėmis arba naudojamų vietiškai kaip tepalus ar pleistrus, jei skausmas lokalizuotas vienoje vietoje. [3; 4]
Magnio papildai (arba geležies, jei trūksta geležies) gali sumažinti mėšlungio epizodus, taip pat:
- vaikščiokite, purtykite ir kelkite koją,
- nukreipkite šilto dušo srovę tiesiai į sutrauktą raumenį penkios minutėms,
- kitais atvejais gali padėti masažas ledu (būkite atsargūs ir nedėkite ledo tiesiai ant odos, nes galite pažeisti odą). [5]
Literatūros šaltiniai:
- Shmerling R.H. (2020) Approach to the patient with myalgia, UpToDate database
- Hombach-Klonisch S. et al. (2019) Sobotta Clinical Atlas of Human Anatomy, 1, 1-37
- Tauben D. (2020) Approach to the management of chronic non-cancer pain in adults, UpToDate database
- Tauben D. (2020) Pharmacologic management of chronic non-cancer pain in adults, UpToDate database
- Winkelman J.W. (2019) Nocturnal leg cramps, UpToDate database