Mugurkauls un vecums

    Taip, stuburas taip pat sensta. Lygiagrečiai vyksta du procesai, dėl kurių stuburas sensta – mažėja kaulų tankis ir vyksta degeneraciniai pokyčiai.

    Tarpslankstelinių diskų pakitimai

    Tarpslanksteliniai diskai yra tvirtos želė tekstūros struktūros, kurios sugeria stuburui tenkančius smūgius. Net 88 proc. diskų sudaro vanduo, likusi dalis sudaryta iš įvairių glikoproteinų. Diskuose nėra nei kraujagyslių, nei nervų. Vykstant senėjimo procesams diskai netenka vandens ir glikoproteinų. Šių pakitimų dydis ir jų poveikis kasdieniam gyvenimui priklauso nuo kiekvieno žmogaus genetikos. Blogiausiu atveju diskai tampa plokščiais ir išsausėja, jų apvalkalas pasidaro trapus, susiformuoja diskų išsikišimai, išvaržos ir kitos naujos struktūros, pavyzdžiui, šmorlio mazgeliai.

    Facetinių jungčių pakitimai

    Pagrindinė facetinių jungčių funkcija – padėti, kai stuburo apkrova yra išlyginta, padėti stabilizuoti, sulenkti, pratęsti judesius ir apriboti stuburo sukimąsi. Dėl degeneracinių jungčių procesų, stuburas sustandėja, praranda lankstumą.

    Slankstelių pokyčiai

    Slanksteliams tenka didžiausias dienos metu patiriamas krūvis. Tai labai patvari anatominė struktūra, kurios stiprumas slypi jos mikroarchitektonikoje. Iš išorės slankstelis yra tvirtesnis ir tankesnis, tačiau kuo arčiau vidurio, tuo mažesnis jo tankis. Slanksteliams degeneruojant, šie tankio skirtumai nebėra tokie aiškūs, taip pat pakinta slankstelių gebėjimas atlaikyti krūvį, kuris jiems tenka.

    Labai dažnai mineralizaciją ir staigų kaulų tankio sumažėjimą lemia osteoporozė. [1]

    Literatūros šaltiniai:

    1. Papadakis M, Sapkas G, Papadopoulos EC, Katonis P. Pathophysiology and biomechanics of the aging spine. Open Orthop J. 2011;5:335-342. doi:10.2174/1874325001105010335