Viena dažniausių diabeto komplikacijų yra neuropatija (periferinės ir autonominės nervų sistemos pažeidimas), kurią sukelia nekontroliuojamas cukraus lygis. Neuropatija gali pasireikšti tiek sergantiems 1 tipo, tiek 2 tipo diabetu. [1]
Kokie yra simptomai?
Dėl pakilusio ir nekontroliuojamo cukraus lygio pažeidžiamos tiek šiurkščios, tiek lygios nervinės skaidulos, todėl simptomai gali būti įvairūs. Be to, diabeto sukelta neuropatija prasideda nuo kojos pirštų. Ligai progresuojant, simptomai pasireiškia rankose.
Pažeidus nervines skaidulas, pėdose jaučiamas deginantis, duriantis ar į elektros smūgio sukeltą panašus skausmas. Šiurkščių nervinių skaidulų pažeidimas pasireiškia dilgčiojimu pėdose, pėdų tirpimu ir pusiausvyros sutrikimu. Paprastai skausmas labiau jaučiamas naktį.
Labai rimta diabetinės neuropatijos komplikacija – opų susiformavimas. [2]
Kaip padėti?
Labai svarbi atidi glikemijos kontrolė, t. y. būtina palaikyti stabilų cukraus lygį. Norint palaikyti tinkamą gliukozės kiekį kraujyje, taip pat reikėtų pakeisti gyvenimo būdą – pakoreguoti svorį, kontroliuoti kraujo spaudimą ir normalizuoti lipidus. Kiekvieną savaitę 150 minučių reikėtų skirti vidutinio sunkumo aerobikos treniruotėms, taip pat du–trys seansus jėgos treniruotėms.
Labai svarbu tinkamai prižiūrėti pėdas. Tai galite daryti namie patys arba kreiptis į podiatrą, kuris pasirūpins diabetinių pėdų priežiūra. Norint sumažinti skausmą, jūsų gydytojas pirmiausia paskirs antidepresantų ir vaistų nuo traukulių. Terapijoje taip pat dažnai naudojami įvairūs pagalbiniai ir nemedikamentiniai gydymo metodai. [3]
Literatūros šaltiniai:
- Feldman E.L. (2020) Epidemiology and classification of diabetic neuropathy, UpToDate database
- Feldman E.L. (2019) Screening for diabetic polyneuropathy, UpToDate database
- Feldman E.L. (2020) Management of diabetic neuropathy, UpToDate database