84 proc. pasaulio populiacijos per savo gyvenimą susiduria su nugaros skausmu. Daugeliu atveju skausmas praeina savaime ir nereikia specialios pagalbos. [1] Bet ką daryti, jei skausmas nepraeina? Kokius vaistus naudoti, norint numalšinti nugaros skausmą?
Juosmens stuburo anatomija
Juosmens stuburą sudaro penki slanksteliai. Tarp kiekvieno slankstelio yra tarpslankstelinis diskas, kuris yra kieta gelio tekstūros medžiaga, puikiai sugerianti smūgius. Ar žinojote, kad suaugęs žmogus ryte būna vienu ar dviem centimetrais aukštesnis? Tokį didelį pokytį galima paaiškinti skysčių judėjimu tarpslanksteliniuose diskuose. [2; 3]
Spaudimą, kurį turi išlaikyti tarpslanksteliniai diskai, dar labiau padidina kasdienės veiklos, pavyzdžiui, kosint spaudimas padidėja 5–35 proc., pašokant į viršų – 40 proc., lenkiantis į priekį – 150 proc., o jei kelsime 20 kg objektą sulenkdami nugarą, bet nesulenkdami kojų, tarpslankstelinių diskų patiriamą spaudimą padidinsime 169 proc.! [3]
Stuburą stabilizuoja jį supantys raiščiai ir raumenys. Kiekvieno slankstelio lygmenyje iš specialių angų išeina nervų šaknelės. [2; 3] Nugaros srities raumenys skirstomi į giliuosius ir paviršinius. Bet kurio šių raumenų sužeidimas ar kita problema gali sukelti nugaros skausmą. [3]
Priežastys
Didžiąją dalį atvejų sudaro taip vadinamas nespecifinis nugaros skausmas. Daugeliu atveju tai yra raumenų ir kaulų skausmai arba patempto raumens skausmas.
Didesnė medicininė intervencija reikalinga tik 10 proc. atvejų, pavyzdžiui, jei diagnozuojama radikulopatija (nervų šaknelių sukeltas nugaros skausmas). Pažeidimus gali sukelti degeneraciniai stuburo procesai, tarpslankstelinių diskų išsikišimai ir kitos priežastys.
Kaip labiau specifinę nugaros skausmo priežastį reikėtų paminėti slankstelių suspaudimo lūžius, kurių priežastis ne visada yra aiški. Suspaudimo lūžiai dažnai atsiranda sergant osteoporoze arba ilgą laiką vartojant kortikosteroidinius vaistus.
Trečioji skausmo priežastis yra stuburo kanalo stenozė, kurią dažniausiai sukelia spondiliozė ir spondilolistezė.
Kitos skausmo priežastys:
- ankilozinis spondilitas
- osteoartritas
- skoliozė ir hipokifozė
- psichologinis stresas
- Priežastys, nesusijusios su nugara: pankreatitas, inkstų akmenys, pielonefritas, aortos aneurizma, herpes zoster infekcija.
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei skauda nugarą ir neseniai buvo atlikta procedūra stuburo srityje (pavyzdžiui, stuburo nejautra), arba jei be nugaros skausmo patiriate šiuos simptomus:
- didelis svorio netekimas
- karščiavimas ar prakaitavimas naktį
- silpnumas, eisenos nestabilumas, griuvimai
- šlapimo ar išmatų nelaikymas.
Kaip padėti, kai ūmus nugaros skausmas yra nespecifinis?
Pagrindinė užduotis – sumažinti simptomus. Yra įvairių nemedikamentinių metodų, kurie gali padėti ūmaus skausmo atveju, pavyzdžiui, skausmo vietos šildymas (atpalaiduoja susitraukusį raumenį ir malšina skausmą), masažas (nors veiksmingumas nėra įrodytas moksliškai, tikrai pagerina bendrą savijautą) ir akupunktūra (saugus metodas, maža nepageidaujamų poveikių tikimybė).
Medikamentai
Kai netaikomi nemedikamentiniai metodai, skausmui mažinti daugiausia vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Šiuos vaistus rekomenduojama vartoti trumpai (2–4 savaites). Kartais gydytojas gali paskirti raumenis atpalaiduojančių vaistų. Juos reikia naudoti tik tuo atveju, jei paskyrė gydytojas.
Jei nėra kontraindikacijų, skausmui malšinti galima vartoti ibuprofeną (400–600 mg; keturis kartus per dieną) arba kitus receptinius arba nereceptinius NVNU. Nevartokite didesnių dozių nei leistina paros norma. Jei turite inkstų, širdies ar virškinimo trakto problemų, būtinai paklauskite savo gydytojo ar vaistininko, ar galite pasirinkti šį vaistą skausmui malšinti.
Įdomu tai, kad istoriškai pirmoji nugaros juosmens dalies skausmo malšinimo priemonė buvo paracetamolis. Mokslui pažengus į priekį, daugiausia rekomenduojami kiti vaistai, o paracetamolis paliekamas kaip alternatyvi priemonė, jei negalite, pavyzdžiui, dėl nėštumo, vartoti NVNU vaistų. [4]
Tačiau jei skausmas chroniškas?
Svarbiausias dalykas gydant chronišką skausmą yra rūpinimasis savimi. Medikamentinį gydymą turi paskirti šeimos gydytojas, neurologas ar skausmo specialistas.
- Nepaisant skausmo intensyvumo, reikia kiek įmanoma labiau stengtis gyventi fiziškai aktyvų gyvenimo būdą.
- Esant chroniškam skausmui, raumenų skausmą galima sumažinti šiltu kompresu (apie 20 minučių). Po šildymo terapijos lengvai tempkite raumenis.
- Fizioterapija yra saugus gydymo būdas, kuris sumažina skausmo simptomus ir spartina nugaros funkcijų atkūrimą. Pasirinkite labiausiai patinkančius pratimus: jogą, aerobines treniruotes, kūno rengybos treniruotes ar individualias treniruotes su fizioterapeutu ar sporto treneriu. [5]
Literatūros šaltiniai:
- Wheeler S.G. (2019) Evaluation of low back pain in adults, UpToDate database
- Firestein & Kelly’s Textbook of Rheumatology, 11.edition. Low Back Pain. 753-775.e4
- Magee D.J. (2014) Lumbar Spine. Orthopedic Physical Assessment, Chapter 9, 550-648
- Knight C.L. (2020) Treatment of acute low back pain, UpToDate database
- Chou R. (2020) Subacute and chronic low back pain: Nonpharmacologic and pharmacologic treatment, UpToDate database