Erganomika 3

  Kuo žemiau nulenkiame galvą žiūrėdami į telefono ekraną ar rašydami žinutę, tuo daugiau apkrovos tenka stuburui. Angliškai šis reiškinys vadinamas „smartphone slouching“ arba „kūprinimasis“, nes dėl kūno padėties naudojant išmanųjį įrenginį kūprinamasi. Galbūt galite to išvengti?

  Kaip tinkamai naudoti mobilųjį telefoną?

  1. Laikykite telefoną akių lygyje. Nors iš šalies žvelgiant tai gali atrodyti keistai, tačiau tokiu būdu užtikrinama patogi galvos, kaklo ir pečių padėtis. Be to, tokia laikysena turi ir kitų privalumų: pakeltos rankos greičiau pavargsta, todėl telefoną naudosite tik tada, kai to reikia, o ne pasilinksminimo tikslais.
  2. Jei norite naršyti internete, atsigulkite ant grindų. Sulenkite kelius, pėdas visu pado paviršiumi padėkite ant žemės. Rašydami žinutę ar naršydami internete laikykite įrenginį akių lygyje.
  3. Naudokite balso pranešimų funkciją! Norint palikti balso žinutę, nereikia nuleisti galvos, todėl ji lieka fiziologiškai įprastoje padėtyje.
  4. Pašalinkite viską, kas blaško jūsų dėmesį: ištrinkite žinutes, įspėjimus ir programėles, kurių nenaudojate. Tokiu būdu sumažinsite prie ekrano praleidžiamą laiką ir nugara jums už tai atsidėkos. [1–3]

  Literatūros šaltiniai:

  1. Berry M., Cell Phone Ergonomics: How To Avoid The „Smart Phone Slump”
  2. Hansraj KK. Assessment of stresses in the cervical spine caused by posture and position of the head. Surg Technol Int. 2014 Nov;25:277-9. PMID: 25393825.
  3. Gecht-Silver M.R. (2019) Joint protection program for the neck, UpToDate database