Locītavu sāpes

    Mūsų organizmas, kai judame, veikia kaip tobulas mechanizmas, kuriame svarbi kiekviena detalė. Jei pažeidžiama kuri nors dalis, nebegalime laisvai ir lengvai judėti. Judėjimo anatomija apima visą organizmą – nuo mažiausių nervų sinapsių, centrinės ir periferinės nervų sistemos bendradarbiavimo iki raumenų ir sąnarių.

    Sąnarių įvairovė

    Mūsų rankas, kojas, stuburą ir kaukolės dalis jungia skirtingų tipų sąnariai ir jungtys.

    Skaidulinės jungtys jungia kaukolės dalis. – Kaukolės? Tikrai? Kokios jungtys gali būti kaukolėje? Niekas kaukolėje nesilanksto! – Pagalvokime dar kartą! Kūdikiai dažniausiai gimsta galvyte į priekį, ir gamta taip surėdė, kad gimdymo proceso metu kūdikio galvytė „būtų lanksti“ ir tokiu būdu lengvai praeitų gimdymo takais. Kūdikiui augant „lankstūs taškai“ tvirtėja, tačiau vis tiek yra matomi ir jungia kaukolės kaulus kaip siūlės, kurie savo prigimtimi yra kaukolės jungtys!

    Kremzlinės jungtys jungia krūtinkaulį ir šonkaulius. Kai įkvepiame, krūtinė išsiplečia ir šios jungtys juda kartu su krūtine.

    Du kaulus vienas su kitu jungia specialios membranos, kurios vadinamos sinovinėmis membranomis. Šias membranas turi alkūnės ir kelio sąnariai. Šios jungtys taip pat gali būti skirtingų formų: plokščios, balno tipo, kamuolio tipo ar maišelio tipo. Kiekviena iš šių formų atlieka specifinę funkciją, kad užtikrintų tinkamą ir tikslų judėjimą. [1]

    Sąnarių skausmas – ką tai gali reikšti?

    Sąnarių skausmas nėra liga, bet gali būti kai kurių ligų simptomas. Sąnarių skausmo priežastys ir gydymo būdai gali skirtis. Gydytojo darbas yra nustatyti, ar skauda sąnarį, ar raumenį, ar abu.

    Sąnarių skausmas vadinamas artritu. Jei pažeidžiamas vienas sąnarys, tai vadinama monoartritu, jei keli – poliartritu. Sergant artritu skausmas didėja judant, todėl dėl patiriamo skausmo judėjimas po truputį apribojamas. Be to, dažnai pasireiškia sąnarių patinimas ir paraudimas. Tačiau didesnių ir giliau esančių sąnarių simptomai vizualiai nėra pastebimi, pavyzdžiui, negalime matyti peties ir klubo sąnario patinimo ar paraudimo, todėl reikia atlikti vaizdinius tyrimus (rentgeno, magnetinio rezonanso tomografijos), kurie padės nustatyti pažeidimo vietą.

    Dažniausios monoartrito priežastys yra traumos, infekcijos, kristalų sankaupos sąnaryje, osteoartritas, sisteminės reumatinės ligos ir mechaniniai sąnarių pažeidimai. [2]

    Susižeidimas

    Dažniausiai prisimename tą akimirką, kai susižeidėme, ir galime apie ją papasakoti. Tačiau yra atveju, kai sąmonę veikia įvairios medžiagos (alkoholis, narkotikai) ar įvykiai (sąmonės netekimas po nelaimingo atsitikimo), todėl galite neprisiminti ar nepajusti, kada ir kaip susižeidėte.

    Susižeidimai gali būti įvairūs – lūžiai, dislokacijos, sausgyslių patempimas ar raiščių plyšimas. [2]

    Infekcijos

    Kaip vieną iš infekcinio artrito priežasčių Lietuvoje reikėtų paminėti Laimo ligą. Ja suserga apie 10 proc. visų pacientų. Laimo liga paprastai susergama po erkės įkandimo. Jos pagrindinis simptomas – raudonas apskritimas aplink įkandimo vietą (šviesesnis centre), kuris vadinamas migruojančia eritema. Jei pastebite tokį simptomą, kreipkitės į gydytoją, kuris paskirs antibakterinį gydymą.

    Kristalų sankaupos sąnariuose

    Podagra yra viena labiausiai žinomų kristalų sankaupų sąnariuose sukeltų ligų. Senovėje nuo šios ligos daugiausia kentėjo turtingiausi žmonės, nes podagra pagrinde susijusi su valgymo sutrikimais. Klasikiniais podagros atvejais yra paveikiamas nykščio sąnarys. Dieglių atveju skausmas yra ūmus, staigus, susidaro edema ir raudonis. Jei podagra negydoma, gali išplisti į kitus sąnarius. [2]

    Kaip padėti?

    Turėtumėte kreiptis į gydytoją, reikalingas nuoseklus skausmo gydymas. Tačiau galite apsaugoti savo sąnarius nuo tolesnio pažeidimo.

    Ką daryti?
    • Gerbkite skausmą, tačiau nekentėkite. Tiek sėdimas gyvenimo būdas, tiek priverstinis fizinis aktyvumas kenkia sąnariams.
    • Dviejų valandų skausmo taisyklė: jei po fizinio aktyvumo skausmas tęsiasi ilgiau nei dvi valandas, fizinis krūvis buvo per didelis.
    • Keliant sunkius objektus, netgi svarmenis, privalo dalyvauti didžiausi sąnariai.
    • Sumažinkite keliamo objekto svorį, kad sumažintumėte sąnariams tenkantį krūvį.
    • Nepamirškite taisyklingos laikysenos, tinkamų sėdėjimo ir darbo įpročių.
    • Jei vargina skausmingi sąnariai, apsaugokite juos ortezais.
    • Planuokite laisvalaikį.
    • Pasikonsultuokite su fizioterapeutu ar reabilitologu, norėdami sužinoti, kaip tinkamai pasirūpinti sąnariais! [3]

    Literatūros šaltiniai:

    1. Hombach-Klonisch S. et al. (2019) Sobotta Clinical Atlas of Human Anatomy, 1, 1-37
    2. Helfgott S.M. (2019) Monoarthritis in adults: Etiology and evaluation, UpToDate database
    3. Gecht-Silver M.R. (2020) Overview of joint protection, UpToDate database